سرمایه لازم برای انواع شرکتها

به طور کلی 9 نوع شرکت وموسسه ی قابل ثبت در ایران وجود دارد که سرمایه این شرکتها مهم ترین مورد در بین موارد ثبت شرکتهای آنها می باشند، به دلیل اهمیت این موضوع در این مقاله تصمیم بر این گرفته شده تا سرمایه هر یک از این شرکتها را تشریح نماییم.

انواع ثبت شرکتها عبارتند از:

1. ثبت شرکت با مسئولیت محدود
2. ثبت شرکت سهامی خاص
3. ثبت شرکت تعاونی
4. ثبت موسسه
5. ثبت شرکت تضامنی
6. ثبت شرکت نسبی
7. ثبت شرکت مختلط سهامی
8. ثبت شرکت مختلط غیر سهامی
9. ثبت شرکت سهامی عام
قاعده ی کلی در مورد سرمایه ی انواع شرکتها این می باشد که شرکتهای دارای شرکتنامه دارای سرمایه نقدی و یا سهم الشرکه ای می باشند و شرکتهای دارای اظهارنامه دارای سهام می باشند ،اما در این مورد مستثنی وجود دارد که در ادامه تشریح می گردد.
در مورد سرمایه غیر نقدی برای ثبت شرکت باید گفت که همه ی شرکتها می توانند سرمایه غیر نقدی داشته باشند، این سرمایه می بایست توسط کارشناس دادگستری برآورد قیمت و تایید گردد تا مبلغ اسمی آن در سرمایه شرکت به ثبت برسد ، بنابراین می توان گفت سرمایه غیرنقدی در همه ی انواع 9 شرکت ذکر شده قابل ثبت است.

1- سرمایه ثبت شرکت با مسئولیت محدود:

در این نوع شرکتها در زمان ثبت شرکت سرمایه به دو نوع نقدی و غیر نقدی و یا هردونوع قابل ثبت است ،در مورد سرمایه غیر نقدی توضیحات لازم داده شد اما در مورد سرمایه نقدی باید گفت که در شرکتهای با مسئولیت محدود از نوع سهم الشرکه می باشد به طوری که شرکت دارای صندوقی است که سرمایه هر شخص در این صندوق واریز گردیده و کل موجودی صندوق شرکت، سرمایه شرکت را تعیین می نماید و به درصدی که از مبلغ کل هر شخص به صندوق واریز نموده دارای سهم از شرکت می باشد.

2- سرمایه ثبت شرکت سهامی خاص :

در شرکتهای سهامی خاص نیز سرمایه غیر نقدی همانند دیگر شرکتهاست اما با این تفاوت که برآورد وتبدیل آن به مبلغ اسمی با سهام می باشد،سرمایه این نوع شرکت از نوع سهام می باشد به طوری که کل سرمایه به چند سهم با ارزش مشخص تقسیم می گردد و هر سهامدار به میزان سهمی که خریداری نموده از شرکت دارای سهم است، سهام این شرکتها از نوع با نام و بی نام می باشند که عنوان هریک از این نوع سهام گویای شرح آنها است ،هم چنین این شرکتها می توانند دارای سهام ممتاز باشند که در ادامه سهام ممتاز تعریف می گردند.

سهام ممتاز :

این نوع سهام شرکتهای سهامی خاص، سهامی هستند که صاحبان آن فقط و فقط در سود شرکت شریک می باشند و در صورت زیان دهی شرکت مستلزم پرداخت ضررکرد نمی باشند.

3- سرمایه ثبت شرکت تعاونی :

یکی از مستثنی هایی که در ابتدا گفته شد این شرکتها می باشند ،این نوع شرکتها در اوراق ثبتی خود دارای شرکتنامه هستند اما نوع سرمایه آنها از سهام تشکیل شده است ،سرمایه های سهامی در بند 2 کاملا تشریح گردیدند.

4- سرمایه ثبت موسسات غیر تجاری :

دومین و آخرین مستثنی در این نوع ثبت ها که ثبت موسسه می باشند صورت گرفته است به طوری که در موسسات اگر چه اظهارنامه وجود دارد اما سرمایه آنها از نوع سرمایه نقدی و سهم الشرکه ی می باشد و عینا با شرکتهای با مسئولیت محدود یکسان است .

5 و 6 – سرمایه ثبت شرکتهای تضامنی و نسبی :

نوع سرمایه در این نوع شرکتها یکسان و از نوع سرمایه نقدی می باشد، این شرکتها در اوراق ثبتی خود دارای شرکتنامه بوده و سرمایه آنها نقدی و سهم الشرکه ای می باشد که در بند 1 تشریح گردید.
7و 8 و 9 – سرمایه ثبت شرکتهای مختلط سهامی ،مختلط غیرسهامی و سهامی عام :
سرمایه این شرکتها از نوع سهام می باشد و عینا با سرمایه شرکتهای سهامی خاص یکی می باشند ،شایان ذکر است اگرچه در سهامی عام سرمایه همانند سهامی خاص است اما تفاوتهایی وجود دارد که در ادامه تشریح می گردد.

سرمایه شرکتهای سهامی عام :

تفاوت سرمایه در این شرکتها با شرکتهای سهامی خاص در این است که کل سرمایه شرکت در سهامی خاص توسط سهامداران شرکت تامین می گردد اما در شرکتهای سهامی عام بخشی از سرمایه شرکت توسط واگذاری اوراق سهام به عموم نامین می گردد.
برای بهرمندی از مشاوره رایگان مشاوران ثبت شرکت ژیهات با ما تماس حاصل فرمایید .
02144979434
09128963121

برای امورات ثبتی
ما با شما تماس میگیرم

کافیست شماره تماس خود را در کادر زیر وارد کنید.

این مطلب را بصورت صوتی بشنوید.

Related Posts

 

نظرات 7

مهمان - زینب کاظمی در روز جمعه, 03 دی 1395 15:57

سلام وخسته نباشید , منظور از سهام ممتاز چیست؟

اپراتور ثبت ژيهات در روز جمعه, 03 دی 1395 15:57

سلام , این نوع سهام شرکتهای سهامی خاص، سهامی هستند که صاحبان آن فقط و فقط در سود شرکت شریک می باشند و در صورت زیان دهی شرکت مستلزم پرداخت ضررکرد نمی باشند.

مهمان - علی کافی در روز یکشنبه, 07 آذر 1395 17:34

سلام و خسته نباشید , سرمایه نقدی شرکت های با مسئولیت محدود به چه نوعی میباشد؟

اپراتور ثبت ژيهات در روز یکشنبه, 07 آذر 1395 17:35

سلام , سرمایه نقدی در شرکت های با مسئولیت محدود از نوع سهم الشرکه میباشد. به طوری که شرکت دارای صندوقی است که سرمایه هر شخص در این صندوق واریز گردیده و کل موجودی صندوق شرکت، سرمایه شرکت را تعیین می نماید و به درصدی که از مبلغ کل هر شخص به صندوق واریز نموده دارای سهم از شرکت می باشد.

مهمان - امیر ارسلان در روز یکشنبه, 13 دی 1394 06:30

سرمایه کمتر از چه مبلغی نباید باشد برای ثبت شرکت ؟ برای شرکت در مناقضه چه مبلغی برای سرمایه شرکت بهتر است ؟

ثبت شرکت ژیهات در روز دوشنبه, 07 دی 1394 05:30

برای ثبت فرقی نمیکند سرمایه شرکت چه میزان باشد همانطور که قبلا توضیح داده شده در قسمت تصحیلات بانکی سرمایه بیشتر دارای اعتبار بیشتری است

مهمان - فرشاد در روز یکشنبه, 06 دی 1394 06:06

برای ثبت شرکت هر چقدر سرمایه بیشتر باشه بهتر است یا خیر ؟ چرا ؟

مهمان
پنج شنبه, 07 ارديبهشت 1396

تصوير امنيتي