ثبت شرکتهای سهامی خاص و آنچه باید بدانید

در شرکتهای سهامی و علی الخصوص برای تنظیم صورتجلسات آنها موارد مهمی وجود دارد که در این مقاله سعی میشود به آنها اشاره گردد، مدارک مورد نیاز و چگونگی ثبت شرکتهای سهامی خاص در دیگر مقالات سایت ارائه گردیده است و در این مقاله فقط مواردی که در تنظیم صورتجلسات این نوع شرکتها ضروری است ارائه می گردد.
در زمان ثبت شرکت تعداد سهامداران و سهام هریک از آنها تنها در اظهارنامه شرکت قید می گردد و در اساسنامه و حتی آگهی تاسیس و روزنامه رسمی شرکت نامی از تعداد سهام هریک از سهامداران برده نمی شود ، هم چنین در زمان تغییرات سهام سهامدارن شرکت و صورتجلسات نقل و انتقال سهام نیز این تغییرات در روزنامه رسمی تغییرات قید نمی گردد ، اما نکته مهم این است که برای تنظیم هر نوع صورتجلسه در شرکتهای سهامی خاص ،ضروری است که میزان سهام هریک از سهامداران و ارزش اسمی هرسهم و نوع سهام دقیقا مطابق لیستی که در اداره ثبت شرکتها می باشد تنظیم گردد.
پس با توجه به موارد گفته شده می بایست مدارک مربوط به تغییرات سهام سهامداران هر شرکت در اسناد شرکت بایگانی گردد تا در صورت تنظیم صورتجلسات شرکت ،لیست سهامدارن شرکت به طور دقیق در دست باشد زیرا در صورت عدم تطابق لیست سهامداران با لیست موجود در اداره ثبت شرکتها ، صورتجلسه شرکت رد پذیرش خواهد شد.
در صورت عدم وجود مدارک لازم برای اطلاع از آمار دقیق لیست سهامداران شرکت می بایست از اداره ثبت شرکتها تقاضا نمود تا این لیست را در اختیار شرکت قرار دهد ،اما ارائه این لیست از طرف اداره ثبت شرکتها به همین سادگی نیست، برای اخذ لیست سهامداران از این اداره می بایست دستور قضایی آن را از شورای حل اختلاف اخذ نمود و با ارائه برگه اخذ نموده از شورای حل اختلاف به اداره ثبت شرکتها ،لیست سهامداران حال حاضر شرکت را به دست آورد.

sabt-sherkat-bc14.jpg

شاید لیست صحیح سهامداران در تنظیم صورتجلسات شرکتهای سهامی خاص مهم ترین مورد باشد اما مورد مهم دیگر را می توان هیئت رئیسه صورتجلسات دانست.
هیئت رئیسه صورتجلسات شرکتهاس سهامی خاص از 4 نفر تشکیل شده که شامل رئیس جلسه ، دو نفر ناظر و یک منشی می باشند ،اما نکته مهم در مورد این 4 نفر این است که می بایست حتما رئیس و ناظرین جلسه از سهامداران شرکت باشند و در غیر اینصورت صورتجلسه معتبر نمی باشد ، اما در مورد منشی جلسه باید گفت که منشی جلسه می تواند هرکسی باشد ،اما به دلیل اینکه مدارک شناسایی بازرسین جلسه در اداره ثبت شرکتها موجود است معمولا یکی از بازرسین به عنوان منشی جلسهه انتخاب می گردد و در صورتی که شخصی خارج از شرکت به سمت منشی جلسه انتخاب گردد می بایست مدارک شناسایی وی شامل کارت ملی و شناسنامه به اداره ثبت شرکتها ارائه گردد.
در مورد هیئت رئیسه صورتجلسات باید گفت که این مورد مربوط به شرکتهای دارای سهام از جمله شرکتهای سهامی خاص ، سهامی عام و شرکتهای تعاونی می باشد و سایرشرکتها از جمله شرکتهای با مسئولیت محدود و موسسات که دارای سرمایه نقدی هستند از این مورد مستثنی می باشند.
نکته دیگر در صورتجلسات شرکتهای سهامی خاص این است که این شرکتها تنها زمانی می توانند نسبت به تصویب حساب سود و زیان خود در سال گذشته اقدام نمایند که طبق آخرین روزنامه رسمی شرکت در سال گذشته به طور رسممی دارای بازرس بوده اند و به عبارت بهتر بازرسین شرکت طبق روزنامه رسمی در سال گذشته دارای اعتبار بوده اند .
در صورتی که شرکت در سال گذشته طبق روزنامه رسمی دارای بازرس نبوده و در صورتجلسه ی خود نسبت به تصویب میزان حساب سود و زیان خود در سال گذشته اقدام نماید ،صورتجلسه ی ارسال شده به اداره ثبت شرکتها رد پذیرش خواهد شد.
در بالا نسبت به سه نکته مهم در تنظیم صورتجلسات شرکتهای سهامی خاص اطلاعاتی هرچند مختصر ارائه گردید اما تنها این نکات نمی توانند در تنظیم صورتجلسات این نوع شرکتها ،یک صورتجلسه ی بی نقص را تنظیم کنند زیرا تنظیم هر صورتجلسه با توجه به موارد مربوط در اساسنامه و قوانین اداره ثبت شرکتها نیاز به تخصص لازم را دارد .
کارشناسان مشاور ثبت شرکت ژیهات آماده ارائه مشاوره رایگان حضوری و تلفنی در مورد انواع شرکتها و صوررتجلسات آنها به شما موکلان گرامی می باشند .
تماس از 8 الی 22 :
02144979434
09128963121
09120219377

برای امورات ثبتی
ما با شما تماس میگیرم

کافیست شماره تماس خود را در کادر زیر وارد کنید.

این مطلب را بصورت صوتی بشنوید.

Related Posts

 

نظرات 39

مهمان - محمود در روز شنبه, 18 دی 1395 16:53

با سلام , آیا در یه شرکت بامسولیت محدود میشود فعالیت درزمینه فروش محصولات کامپیوتری وموبایل کار کزد و نیاز به مجوز دارد؟

اپراتور ثبت ژيهات در روز شنبه, 18 دی 1395 16:53

سلام , بله امکان ثبت این شرکت مباشد و مشکلی پیش نمی آید.

مهمان - نوروزی در روز دوشنبه, 13 دی 1395 23:26

سلام و خسته نباشید
آیا در کرج میشود موسسه ثبت کرد؟

اپراتور ثبت ژيهات در روز دوشنبه, 13 دی 1395 23:26

سلام و احترام
بله امکان ثبت موسسه در شهر کرج ممکن میباشد .
انواع ثبت شرکتها عبارتند از:
1- ثبت شرکت با مسئولیت محدود
2- ثبت شرکت سهامی خاص
3- ثبت شرکت تعاونی
4- ثبت موسسه
5- ثبت شرکت تضامنی
6- ثبت شرکت نسبی
7- ثبت شرکت مختلط سهامی
8- ثبت شرکت مختلط غیر سهامی
9- ثبت شرکت سهامی عام
این 9 نوع شرکت که نام آنها به کرات در مطالب دیگر سایت قید شده است انواع شرکتهای قابل ثبت در اداره ثبت شرکتها چه در کرج و چه در دیگر واحدهای ثبتی می باشند.
برای راهنمایی هر چه بیشتر میتوانید با کارشناسان ثبت شرکت ژیهات تماس حاصل بفرمایید.

مهمان - پارسا در روز چهارشنبه, 08 دی 1395 18:24

سلام و خسته نباشید , آیا کسی که سوء پیشینه داره نمیتواند شرکت به ثبت برساند؟

اپراتور ثبت ژيهات در روز چهارشنبه, 08 دی 1395 18:25

سلام دوست عزیز, دارا بودن سوء پیشینه اشخاص مانعی برای ثبت شرکت نیست فقط نمیتوانند جزو هیئت مدیره , مدیر عامل و یا بازرسین شرکت باشند.

مهمان - یوسف در روز یکشنبه, 05 دی 1395 15:07

سلام وخسته نباشید , در زمان ثبت شرکت آیا تعداد سهامداران در روزناکه رسمی قید میگردد؟

اپراتور ثبت ژيهات در روز یکشنبه, 05 دی 1395 15:07

سلام, در زمان ثبت شرکت تعداد سهامداران و سهام هریک از آنها تنها در اظهارنامه شرکت قید می گردد و در اساسنامه و حتی آگهی تاسیس و روزنامه رسمی شرکت نامی از تعداد سهام هریک از سهامداران برده نمی شود .

مهمان - مصطفی در روز شنبه, 04 دی 1395 11:37

سلام وخسته نباشید , منظور از علامت جمعی چیست؟

اپراتور ثبت ژيهات در روز شنبه, 04 دی 1395 11:37

سلام , علامت جمعی یعنی هر نشان قابل رؤیتی که باعنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی شود و بتواند مبدأ و یا هرگونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یاخدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را که از این نشان تحت نظارت مالک علامت ثبت شده جمعی استفاده می‌کنند متمایز سازد.

مهمان - لیلا در روز دوشنبه, 29 آذر 1395 20:51

سلام و خسته نباشید ,اهمیت تاریخ تقاضای ثبت برند چیست؟

اپراتور ثبت ژيهات در روز دوشنبه, 29 آذر 1395 20:51

سلام, برای ثبت برند تاریخ تقاضای ثبت آن هم بسیار مهم است. اگر یک علامت تجاری هم زمان دو متقاضی برای ثبت داشته باشد متقاضی ای که تاریخ تقاضای آن ارجعیت داشته باشد اجازه ی به ثبت رساندن آن را دارد.

مهمان - فرهاد اسدی در روز سه شنبه, 23 آذر 1395 17:42

سلام و خسته نباشیدء روزنامه رسمی شرکت کی آماده دریافت میشود؟

اپراتور ثبت ژيهات در روز سه شنبه, 23 آذر 1395 17:44

سلام ء پس از تحویل مدارک شرکت به موکل به مدت 7 روزکاری روزنامه رسمی شرکتتان روی سایت روزنامه رسمی کشور آماده دریافت هست .

مهمان - محمد ارسلانی در روز پنج شنبه, 18 آذر 1395 16:50

سلام و خسته نباشید , مدارک مورد نیاز برای ثبت تعاونی چیست؟

اپراتور ثبت ژيهات در روز پنج شنبه, 18 آذر 1395 16:51

سلام , مدارک مورد نیاز ثبت تعاونی عبارتند از :
1-کپی شناسنامه ی اعضاء
2-کپی کارت ملی اعضاء
3-گواهی عدم سوء پیشینه ی اعضاء
4_کارت پایان خدمت اعضاء
5-مجوز ثبت شرکت از اداره ی تعاون

مهمان - محمد سربازی در روز سه شنبه, 16 آذر 1395 16:58

سلام و خسته نباشید, شرکت در کل به چه معناست؟

اپراتور ثبت ژيهات در روز سه شنبه, 16 آذر 1395 16:58

سلام , همانطور که از کلمه شرکت مشخص است شرکت از شراکت ریشه می گیرد و این بدین معنی است که ثبت شرکت می بایست توسط بیش از یک نفر شریک صورت گیرد

مهمان - کاوه در روز شنبه, 13 آذر 1395 12:36

سلام و خسته نباشید , فعالیت های مربوط به امور پولی و بانکی چیست؟و از کجا باید مجوز لازم را دریافت نماییم؟

اپراتور ثبت ژيهات در روز شنبه, 13 آذر 1395 12:37

سلام ,
• تاسیس ، تغییرات و تصمیمات شرکت ، ثبت نهادهای پولی و اعتباری از قبیل بانکها و موسسات اعتباری ، تعاونیهای اعتباری ، صندوق قرض الحسنه ، صرافی و ...
• معاملات طلا و نقره و ارز
• ورود و صدور پول رایج ایران و ارز
• تاسیس شعب و نمایندگی بانکهای خارجی
مرجع اخذ مجوز :
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

مهمان - نادر علوی در روز پنج شنبه, 11 آذر 1395 14:13

سلام . خسته نباشید , در شرکتهای سهامی خاص اساسنامه شمال جند ماده و تبصره است؟

اپراتور ثبت ژيهات در روز پنج شنبه, 11 آذر 1395 14:13

سلام , در شرکتهای سهامی خاص اساسنامه شامل 64 ماده و 11 تبصره می باشد.

مهمان - پورنجف در روز دوشنبه, 08 آذر 1395 06:08

سلام و احترام , برای دریافت لیست سهامداران از اداره ثبت شرکت ها چه اقداماتی باید انجام داد؟

اپراتور ثبت ژيهات در روز دوشنبه, 08 آذر 1395 06:08

سلام , برای اخذ لیست سهامداران از این اداره می بایست دستور قضایی آن را از شورای حل اختلاف اخذ نمود و با ارائه برگه اخذ نموده از شورای حل اختلاف به اداره ثبت شرکتها ،لیست سهامداران حال حاضر شرکت را به دست آورد.

مهمان - مرادی در روز یکشنبه, 07 آذر 1395 17:57

سلام و خسته نباشید , شرکت های سهامی خاص چه زمانی میتوانند نسبت به تصویب حساب سود و زیان خود اقدام نمایند؟

اپراتور ثبت ژيهات در روز یکشنبه, 07 آذر 1395 17:58

سلام , این شرکتها تنها زمانی می توانند نسبت به تصویب حساب سود و زیان خود در سال گذشته اقدام نمایند که طبق آخرین روزنامه رسمی شرکت در سال گذشته به طور رسممی دارای بازرس بوده اند و به عبارت بهتر بازرسین شرکت طبق روزنامه رسمی در سال گذشته دارای اعتبار بوده اند .

مهمان - مهرداد ترمه باف در روز سه شنبه, 02 شهریور 1395 12:11

سلام . لطفا کمک کنید . محدودیت زمان دارم . و قبل از هر چیزی صمیمانه ازتون تشکر می کنم . من و همسرم یک شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود رو داریم ثبت می کنیم . بعد از بررسی این ایرادات رو گرفتن . 3- شركت تك نفره هم بايستي دو نفر سهامدار داشته باشد 4- اصلاح شركتنامه و تقاضانامه و صورتجلسه مجمع . منظور از ایتم 3 چی هست ؟ البته خانم من مدیر عامل و من فقط سهامدار هستم . یعنی ما در متن تنظیمی میتونیم ایشون رو هم به عنوان مدیر عامل معرفی کنیم و هم سهامدار ؟ آیا این درسته ؟ من فکر می کنم که در متن اساسنامه به این موضوع اشاره نکرده بودیم . در ارتباط با آیتم 4 ، میشه بگید منظورشون چی بوده ؟ به نظرتون همون ایرادی که در متن اساسنامه وجود داشته و باید اصلاح میشده ، برای ایتم 4 هم باید اعمال می شده ؟ لطفا در صورت امکان یه نمونه اساسنامه شرکت سهامی با مسیولیت محدود و دونفره یعنی کلا شامل دونفر که یک نفر همه کاره هست یعنی مدیر عامل هست رو برام بزارید
سپاس فراوان .

ثبت شرکت ژیهات در روز پنج شنبه, 04 شهریور 1395 08:53

با سلام و احترام خدمت شما دوست گرامی
برای توضیح مورد سه بله همین طور است یک شرکت حداقل دو عضو و دوسهام دار باید حتما داشته باشد و یک شخص می تواند هم سهام دار باشد و هم مدیر عامل و با ایجاد این تغییرات تمامی مدارک شرکت شماهاهم تغییر می کند

مهمان - دانیال بقیری در روز شنبه, 12 دی 1394 05:35

در شرکت سهامی خاص در زمانی که بعد از دو سال اعضا هیئت مدیره تمدید شدند با اینکه هیچ تغییری انجام نگرفته آیا نیازی به این می باشد که کار آگهی روزنامه رسمی بشود؟؟

ثبت شرکت ژیهات در روز شنبه, 12 دی 1394 10:13

بله حتما باید آگهی روزنامه بشود و به عنوان آخرین تغییرات هر شرکت داشته باشید حتی اگر فقط هیئت مدیره تمدید شده باشند در غیر این صورت در سایت اداره ثبت نمی توانید هیچ تغییرات دیگری انجام شود.

مهمان - سید رضا میمنصور در روز دوشنبه, 07 دی 1394 05:41

سلام من دراستان ارومیه هستم ودرسال 89 یک شرکت درقالب سهامی خاص ثبت کردم واین شرکت فقط به مدت 2سال فعالیت داشته واکنون میخوام هم موضوع فعالیت شرکت وهم اعضا را تغییردهم ایا با توجه به اینکه الان شرکت فعالیت نداره امکانش هست؟

مهمان - فریبا دهکردی در روز دوشنبه, 30 آذر 1394 05:30

سلام،آیا به بازرسین هم می توان سهام داد در شرکت یا محدودیت خاصی برای این موضوع هست ؟؟

ثبت شرکت ژیهات در روز دوشنبه, 30 آذر 1394 05:58

سلام ،بله به بازرسین هم میشود سهم داد و محدودیتی وجود ندارد.

مهمان - فرزانه در روز سه شنبه, 24 آذر 1394 08:13

سلام برای ثبت شرکت سهامی خاص آیا تعداد سهام حتما باید بین شرکا برابر باشد ؟

ثبت شرکت ژیهات در روز سه شنبه, 24 آذر 1394 11:43

نه نیازی نمیباشد که تمامی سهامداران به یک اندازه سهم داشته باشند ولی لازم به ذکر است که گفته شود هر سهامدار حتما باید حداقل یک سهم داشته باشد .

مهمان - شاهین در روز یکشنبه, 22 آذر 1394 06:24

با سلام ، میخواستم بدونم در کدام قسمت از اظهارنامه شرکت سهامی خاص باید سهم هر کسی مشخص شود ؟؟

ثبت شرکت ژیهات در روز یکشنبه, 22 آذر 1394 10:12

با سلام خدمت شما دوست عزیز ،در اظهارنامه سهامی خاص در قسمت 3 اظهارنامه فقط سهام کل شرکت باید مشخص شود( یعنی سرمایه اولیه شرکت ) در صورتجلسه سهامی خاص باید میزان سهم هر شخص مشخص گردد.

مهمان - سحر در روز یکشنبه, 15 آذر 1394 06:54

سلام اگر بازرسین از اقوام سهامداران باشد ولی نام فامیل آنها یکی نباشد می تواند به عنوان بازرس معرفی گردد ؟؟؟

ثبت شرکت ژیهات در روز یکشنبه, 15 آذر 1394 07:31

بله امکان این می باشد که اینکار رو انجام دادو به عنوان بازرس معرفی گردند

مهمان
پنج شنبه, 07 ارديبهشت 1396

تصوير امنيتي