ثبت موسسه حقوقی در اداره ثبت شرکتهای تهران

موسسات حقوقی از لحاظ ثبتی زیرمجموعه موسسات غیرتجاری محسوب می شوند، این گونه موسسات با موضوعات انجام امور وکالت در زمینه های مختلف به ثبت می رسند و توسط کارشناسان حقوق و یا وکلای رسمی دادگستری به ثبت می رسند ،ثبت این موسسات تا سالهای اخیر الزاما نیاز به حضور وکیل رسمی در بین اعضای تشکیل دهنده موسسه داشت اما اخیرا طبق بخش نامه جدید تغییراتی در قانون تاسیس موسسات حقوقی بوجود آمده که در ادامه تشریح میگردد.
حداقل تعداد اعضاء برای ثبت موسسه حقوقی مانند شرکت مسئولیت محدود 2 نفر می باشد ،هم چنین نوع سرمایه موسسات نیز همانند شرکتهای با مسئولیت محدود ، سرمایه نقدی می باشد که حداقل سرمایه اعلامی می بایست 000/000/1 ریال است، از دیگر جهات نیز می توان گفت موسسات شباهتی عین با شرکتهای مسئولیت محدود دارند و تنها در یک مورد با این نوع شرکتها متفاوت اند.
تفاوت اصلی موسسات با شرکتهای مسئولیت محدود (البته از لحاظ به ثبت رسیدن،زیرا از لحاظ ماهیتی موسسات با شرکتها متفاوت اند) در اوراق ثبتی آنها می باشد ،بدین صورت که در موسسات اوراق ثبتی شامل اساسنامه ،اظهارنامه و صورتجلسه موسسین است اما در شرکتهای مسئولیت محدود شامل اساسنامه،شرکتنامه ،تقاضانامه و صورتجلسه موسسین می باشد،از لحاظ اوراق ثبتی موسسات شبیه شرکتهای سهامی خاص و تعاونی ها می باشند.

تفاوت موسسات و شرکتها در چیست؟

موسسات همانطور که از ادامه نام آنها یعنی موسسه غیرتجاری پیداست، نمی توانند فعالیت تجاری انجام دهند اما شرکتها به طور کلی تجاری می باشند، فعالیت تجاری شامل خرید، فروش، صادرات ،واردات، بازاریابی، تجارت الکترونیک و... می باشد که همانطور که اشاره شد کلیه موسسات اجازه فعالیت در این چنین زمینه هایی را نخواهند داشت.
این که موسسات قادر به فعالیت تجاری نمی باشند به این منظور نیست که نمی توانند کسب درآمد کنند بلکه به این منظور است که حوزه فعالیت آنها غیر تجاری است و باید در سایر زمینه ها به منظور کسب درآمد به فعالیت بپردازند،اهم فعالیت های موسسات ارائه خمات و مشاوره می باشد ،منظور از ارائه خدمات مانند خدمات اداری ، خدمات شهری، فضای سبز، ارائه سرویس به مجالس ، پیک های نامه رسان و... می باشد ،هم چنین مشاوره های فعالیت های اقتصادی،فرهنگی ، اجتماعی و... در حوزه فعالیت موسسات می باشد.
در توضیحاتی که از ابتدا به آن اشاره شد سعی شد تا حدودی توضیحاتی برای بهتر شناختن موسسات و حوزه فعالیت آنها ارائه گردد اما با توجه به اینکه بحث کلی در مورد موسسات حقوقی می باشد می بایست به تشریح این نوع ثبت موسسات بپردازیم.

موضوع موسسه حقوقی:

اساسا در موضوع این نوع موسسات که در بند 2 اساسنامه آنها قید می گردد عبارت ((مشاوره حقوقی و انجام امور مربوط به وکالت از طریق وکلای معتبر دادگستری )) می باشد که اگرچه موضوعی کوتاه از لحاظ تعداد کلمات می باشد اما کلیه امور حقوقی را شامل می شود.

sabt-sherkat-bc5.jpg

نام موسسه حقوقی :

موسسه ای حقوقی محسوب می شود که در هنگام ثبت موسسه مدارک لازم برای ثبت یک موسسه حقوقی را داشته باشد و در صورت داشتن مدارک لازم می توان در اولین سیلاب نام موسسه از کلمه حقوقی استفاده نمود،لازم به ذکر است با توجه به اینکه در حال حاضر نام شرکتها و موسسسات برای ثبت باید حداقل 3 سیلاب باشد،کلمه ی حقوقی در ابتدای نام موسسه سیلاب محسوب نمی شود و باید به غیر از آن 3 سیلاب دیگر درج گردد.

مدارک لازم برای ثبت موسسه حقوقی:

موسسات حقوقی برای به ثبت رسیدن علاوه بر مدارک لازمی که یک موسسه عادی نیاز دارد می بایست حداقل یک مدرک تحصیلی کارشناسی حقوق نیز ارائه گردد،لازم به ذکر است می بایست این مدرک تحصیلی متعلق به یکی از اعضاء هیئت مدیره ی شرکت باشد.
علاوه بر مدرک تحصیلی کپی برابر اصل مدارک شناسایی اعم از کارت ملی و شناسنامه اعضاء و سایر اوراق ثبتی موسسه که ذیل تمام صفحات آن امضاء شده است می بایست به اداره ثبت شرکتهای تهران برای به ثبت رسیدن ارسال گردد.
ذکر این نکته نیز لازم است که به طور کلی برای ثبت کلیه موسسات برخلاف شرکتها نیازی به ارائه گواهی عدم سوء پیشینه نمی باشد.
کارشناسان مشاور ثبت شرکت ژیهات همه روزه از ساعت 8 الی 22 آمادگی دارند تا نسبت به مشاوره رایگان تلفنی و حضوری در خدمت شما متقاضیان گرامی باشند.
شماره های تماس:
02144979434 خط ویژه
09128963121
09120219377

 

برای امورات ثبتی
ما با شما تماس میگیرم

کافیست شماره تماس خود را در کادر زیر وارد کنید.

این مطلب را بصورت صوتی بشنوید.

Related Posts

 

نظرات 6

مهمان - علی در روز شنبه, 11 دی 1395 11:46

سلام من میخواستم یک موسسه ثبت کنم در زمینه کارهای مشاور و مهاجرت به خارج چه اقدامی باید انجام داد وتحت چه عنوانی باید باشد آیا نیاز به مجوز خاصی میباشد؟

مهمان - ارزو در روز شنبه, 11 دی 1395 07:33

سلام برای ثبت موسسه حقوقی ایا حتما اعضا باید وکیل دادگستری باشند و یا کافی است که فقط فارغ التحصیل حقوق باشند ؟

مهمان - علیرضا خدایی در روز یکشنبه, 05 دی 1395 15:36

سلام وخسته نباشید , موسسه حقوقی چیست؟

اپراتور ثبت ژيهات در روز یکشنبه, 05 دی 1395 15:37

سلام , موسسه ای حقوقی محسوب می شود که در هنگام ثبت موسسه مدارک لازم برای ثبت یک موسسه حقوقی را داشته باشد و در صورت داشتن مدارک لازم می توان در اولین سیلاب نام موسسه از کلمه حقوقی استفاده نمود.

مهمان - کامله عبایی در روز سه شنبه, 09 آذر 1395 12:17

سلام وخسته نباشید , نوع سرمایه موسسات چگونه و سرمایه اولیه برای ثبت شرکت چقدر است؟

اپراتور ثبت ژيهات در روز سه شنبه, 09 آذر 1395 12:17

سلام , هم چنین نوع سرمایه موسسات نیز همانند شرکتهای با مسئولیت محدود ، سرمایه نقدی می باشد که حداقل سرمایه اعلامی می بایست 000/000/1 ریال است.

مهمان
پنج شنبه, 07 ارديبهشت 1396

تصوير امنيتي