فواید ثبت شرکت

با توجه به وجود انواع شرکتها در ایران و موارد استفاده هر یک از آنها می توان گفت برای هر نوع فعالیت گروهی یک نوع و گاها بیشتر ازیک نوع شرکت وجود دارد ، در مورد فواید ثبت شرکت نیز باید به این نکته مهم اشاره کرد که به طور کلی هدف از ثبت شرکتها ، انجام دادن فعالیت هایی است که به طور انفرادی قابل انجام نبوده و یا انجام آنها بسیار مشکل است .
کلمه شرکت در لغت هم خانواده شراکت بوده و به این معنی است که بیش از یک نفر به انجام فعالیت های مورد نظر خود برسد و وجود تنها 1 نفر برای ثبت شرکت کاملا بی معنی می باشد.

تبدیل شدن از شخص حقیقی به شخص حقوقی :

منظور از شخص تک تک افراد موجود در جامعه می باشد به عبارت دیگر هر انسان یک شخص حقیقی می باشد. همچنین منظور از شخص حقوقی یک شرکت یا موسسه یا کانون و .... می باشد که دارای شماره ثبت و شناسه ملی باشد.
شماره ثبت شرکتهایی که درحال حاضر در تهران به ثبت می رسند شامل یک شماره 5 رقمی می باشد که این شماره نشان دهنده هویت شرکت و یا موسسه می باشد، لازم به ذکر است شماره ثبت هر شرکت در صورت نقل مکان شرکت از یک واحد ثبتی به واحد ثبتی دیگر تغییر می یابد و یا ورود به واحد ثبتی جدید شماره ثبت مخصوص به آن واحد ثبتی به شرکت تعلق می گیرد، در مورد شناسه ملی اشخاص حقوقی باید گفت که این شناسه شامل یک عدد 11 رقمی می باشد که از لحاظ کارایی مانند کدملی اشخاص حقیقی می باشد، با استفاده از این شناسه می توان کلیه اطلاعات مربوط به شرکت مورد نظر را از سایت شناسه ملی به آدرس ilenc.ir به دست آورد، تفاوت اصلی میان شماره ثبت وشناسه ملی اشخاص حقوقی این است که در صورت تغییر واحد ثبتی ، شناسه ملی تغییر نمی یابد اما همانطور که گفته شد، شماره ثبت تغییر می یابد به عبارت ساده تر از زمان ثبت یک شرکت و یا موسسه تا زمان انحلال آن ، شناسه ملی ثابت و غیر قابل تغییر است .

اما در مورد بحث اصلی یعنی فواید ثبت شرکت باید به نکاتی دیگر اشاره کرد ، مهم ترین نکته در مورد اشخاص حقیقی و حقوقی در مورد اعتبار این اشخاص در اجرای تعهدات به طرف قرارداد می باشد که واضح است اشخاص حقوقی (شرکتها) از اعتبار بالاتری برخوردارند و به اصطلاح دارای سقف تعهدات بالاتری نسبت به اشخاص حقیقی می باشند، در مورد اعتبار شرکتها نیز باید گفت که از بین دو نوع شرکت که رایج ترین ثبت شرکتها می باشند ، یعنی شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص ، باید گفت که شرکتهای سهامی خاص از اعتبار بالاتری برخوردار بوده و به عبارت بهتر دارای سقف تعهدات نامحدود می باشند، در شرکتهای مسئولیت محدود سقف تعهدات به سرمایه ی شرکت وابسته است و به هر میزان که سرمایه ی شرکت به ثبت رسیده باشد به همان میزان تعهدات ، قابل پرداخت می باشند. 

اگر بخواهیم به زبان ساده تر فواید ثبت شرکت را بیان نماییم باید گفت که مناقصه گذاران و اشخاصی که مایلند انجام انواع پروژه های خود را به اشخاص دیگر واگذار نمایند انی مناقصات را در بین اشخاص حقوقی (شرکتها) برگزار مینمایند ، پس انجام فعالیت های بزرگ حتما نیازمند ثبت شرکت می باشد.
بنابراین مراجعه به متخصص در هر رشته ای یک امر بدیهی و عقلانی است. ثبت شرکت حاکم بر آن نیز از این امر مستثنی نیست و اطلاع از قوانین و قواعد حاکم بر انواع ثبت شرکت ضروری بوده و وظیفه گروه تخصصی ثبت شرکت هما اطلاع رسانی از این قوانین می باشد. همین امر موجب شده که مشاوره حقوقی با وکلای برجسته و متخصص ثبت شرکت هما راهنمایی هایی لازم را انجام میدهد . اصولا علاوه بر نیاز مشاوره حقوقی برای انجام امور تجاری و اقتصادی و تنظیم انواع قرارداد ، در صور و حالات ذیل افراد نیاز به مشاوره حقوقی داشته تا جلوی تضعییع حقوق خویش را گرفته و حفظ منافع خود را تضمین نمایند.
دراین مقاله سعی شد اصلی ترین موارد از فواید ثبت شرکت بیان گردد، برای بهره مندی از مشاوره رایگان مشاوران ثبت شرکت هما با ما تماس بگیرید:
خط ویژه : 44979434
تلفن همراه : 09128962131 - 09120219377

این مطلب را بصورت صوتی بشنوید.

 

نظرات 4

مهمان - آیدا بایرامی روی سه شنبه, 07 دی 1395 20:59

سلام وخسته نباشید ,منظور از شخص حقیقی کیست؟

سلام وخسته نباشید ,منظور از شخص حقیقی کیست؟
اپراتور ثبت هما روی سه شنبه, 07 دی 1395 20:59

سلام دوست عزیز, منظور از شخص تک تک افراد موجود در جامعه می باشد به عبارت دیگر هر انسان یک شخص حقیقی می باشد.

سلام دوست عزیز, منظور از شخص تک تک افراد موجود در جامعه می باشد به عبارت دیگر هر انسان یک شخص حقیقی می باشد.
مهمان - مردانی روی چهارشنبه, 10 آذر 1395 10:49

سلام و خسته نباشید , شماره ثبت شرکتهایی که در تهران به ثبت میرسند چند رقمی است؟

سلام و خسته نباشید , شماره ثبت شرکتهایی که در تهران به ثبت میرسند چند رقمی است؟
اپراتور ثبت هما روی چهارشنبه, 10 آذر 1395 10:50

سلام , شماره ثبت شرکتهایی که درحال حاضر در تهران به ثبت می رسند شامل یک شماره 5 رقمی می باشد.

سلام , شماره ثبت شرکتهایی که درحال حاضر در تهران به ثبت می رسند شامل یک شماره 5 رقمی می باشد.
مهمان
دوشنبه, 02 مهر 1397

کد امنیتی تصویر