چگونگی ثبت شرکتهای تعاونی

ثبت شرکت تعاونی شامل دو مرحله می باشد که مرحله اول ثبت شرکت تعاونی در اداره تعاون و به عبارت صحیح تر اخذ مجوز تعاون و مرحله دوم ثبت شرکت تعاونی در اداره ثبت شرکتها و از طریق سامانه ثبت شرکت می باشد، ثبت شرکت تعاونی نیازمند حداقل 7 نفر سهامدار در ابتدای ثبت می باشد که شامل 1 مدیر عامل ، 3 نفر عضو اصلی هیئت مدیره ، 1 نفر عضوعلی البدل هیئت مدیره و 2 نفر بازرس به عنوان بازرسان اصلی و علی البدل هستند که از بین سهامداران توسط مجمع عمومی موسسین انتخاب می گردند. تعاونی ها بر سه نوع تولیدی ، توزیعی و تولیدی توزیعی می باشند که بر حسب فعالیت مورد نظر می بایست حداقل 2 نفر از سهامداران دارای مدرک و یا جواز کسب معتبر مرتبط باشند.
سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکتهای تعاونی:
حداقل سرمایه برای ثبت شرکت تعاونی210/000/000 ریال می باشد که می بایست 35% از آن در ابتدا به حساب شرکت در شرف تاسیس واریز گردد لازم به ذکر است میزان سرمایه اولیه در شرکتهای تعاونی توسط اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی تعیین می گردد (واریز 35% درصد از سرمایه اولیه درشرکتهای تعاونی همانند ثبت شرکت سهامی خاص می باشد که از این حیث باهم مشابهت دارند ) .
نوع سرمایه نیز در شرکتهای تعاونی به صورت سهام می باشد که این سهام هم می تواند با نام عادی و هم بی نام عادی معرفی گردد، سهام بانام سهامی است که در اوراق چاپی سهام شرکت نام سهامدار قید گردیده اما در سهام بی نام اینگونه نیست، هم چنین درشرکتهای تعاونی می توان برای هریک از سهامداران اوراق سهام ممتاز نیز ارائه کرد که درمورد چگونگی سهام ممتاز باید گفت که سهامداری که سهام ممتاز را دارد فقط در سوددهی شرکت شریک است و در صورت زیان دهی و خسارت شرکت ملزم به پرداخت هزینه نمی باشد.

چگونگی اخذ مجوز تعاون :

همانطور که در ابتدا گفته شد برای ثبت تعاونی ها می بایست دو مرحله را که در دو اداره جداگانه می باشند پشت سر گذاشت، مرحله اول تشکیل پرونده در اداره تعاون استان محل فعالیت می باشد که مدارک لازم برای تشکیل پرونده برای تعاونی ها با حوزه های فعالیت مختلف ، متفاوت است به عنوان مثال برای ثبت شرکت تعاونی انبوه سازی مسکن می بایست 2 نفر از اعضای شرکت دارای مدرک مهندسی مرتبط و هم چنین دارای پروانه اشتغال به کار(پروانه نظام مهندسی) باشند.
به طور کلی برای ثبت شرکت تعاونی با هر موضوع فعالیتی باید حداقل 2 نفر از اعضاء مدرک معتبر دال بر فعالیت در زمینه مرتبط با موضوع فعالیت تعاونی مورد درخواست را داشته باشند، هم چنین این دو نفر عضو می بایست نسبت به ارائه تعهد محضری دال بر عدم استفاده از مدرک ارائه داده شده به اداره تعاون در هیچ شرکت و ارگان دیگری اقدام نمایند.
نکته دیگر در مورد مدارک ارائه شده به تعاون این که کلیه اعضای مذکر در شرکت تعاونی مورد تقاضا می بایست دارای کارت پاین خدمت یا معافیت دوره سربازی باشند.
پس از تکمیل مدارک مورد نیاز به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی می بایست نسبت به تکمیل اساسنامه،و فرم های درخواست ثبت شرکت تعاونی اقدام ،و پس از تکمیل و امضای این اوراق آنها را به همراه سایر مدارک گفته شده به اداره تعاون تحویل داد.
پس از بررسی کارشناسان اداره و در صورت تکمیل بودن مدارک ،اداره تعاون نسبت به صدور نامه موافقت با تشکیل تعاونی اقدام می نماید، این نامه شامل کلیات شرکت تعاونی مورد تقاضا می باشد که در آن اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خطاب به اداره ثبت شرکتها موافقت خود را با ثبت تعاونی اعلام می نماید، هم چنین اساسنامه و صورتجلسه موسسین و سایر فرم های درخواست ثبت تعاونی توسط این اداره جهت ارسال به اداره ثبت شرکتها مهر و تایید می گردد.

چگونگی ثبت شرکت تعاونی در اداره ثبت شرکتها :

پس از اخذ مجوز تعاون و تایید مدارک ثبت شرکت توسط آن اداره ،لازم است تا مراحل ثبت در سامانه ثبت شرکتها انجام و پس از تایید نام شرکت و امضاء اوراق دارای کد رهگیری از سامانه ، این اوراق می بایست به همراه رونوشت برابر بااصل مدارک شناسایی اعضاء و سایر مدارک اخذ شده از اداره تعاون به اداره ثبت شرکتها ارسال گردد و پس از اعلام صدور آگهی در سامانه ثبت شرکتها نسبت به اخذ مدارک ثبتی شرکت و آگهی تاسیس و امضاء ذیل دفاتر به این اداره مراجعه شود.
پس از اخذ مدارک ثبتی شرکت نهایی ترین مرحله پرداخت هزینه روزنامه رسمی کل کشور برای درج آگهی تاسیس شرکت تعاونی می باشد که باتوجه به اینترنتی بودن پرداخت هزینه انتشار روزنامه رسمی،این کار به سهولت امکان پذیر است.
5 روز کاری پس از پرداخت هزینه روزنامه رسمی ،آگهی تاسیس شرکت تعاونی به چاپ خواهد رسید و از طریق سایت روزنامه رسمی به آدرس http://www.rrk.ir/ قابل دریافت می باشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ثبت شرکتهای تعاونی می توانید همه روزه از ساعت 8 الی 22 با مشاوران موسسه ثبت شرکت ژیهات تماس حاصل فرمایید.
شماره های تماس:
02144979434 خط ویژه
09128963121
09120219377این مطلب را بصورت صوتی بشنوید.

 

نظرات 4

مهمان - خلیل حیدری روی جمعه, 10 دی 1395 20:22

سلام و خسته نباشید , نوع سرمایه در شرکتهای تعاونی چگونه است؟

سلام و خسته نباشید , نوع سرمایه در شرکتهای تعاونی چگونه است؟
اپراتور ثبت ژيهات روی جمعه, 10 دی 1395 20:23

سلام دوست عزیز, نوع سرمایه نیز در شرکتهای تعاونی به صورت سهام می باشد.

سلام دوست عزیز, نوع سرمایه نیز در شرکتهای تعاونی به صورت سهام می باشد.
مهمان - بهرامی روی شنبه, 13 آذر 1395 15:12

سلام و خسته نباشید, حداقل سرمایه برای ثبت شرکت تعاونی چقدر است؟

سلام و خسته نباشید, حداقل سرمایه برای ثبت شرکت تعاونی چقدر است؟
اپراتور ثبت ژيهات روی شنبه, 13 آذر 1395 15:13

سلام , حداقل سرمایه برای ثبت شرکت تعاونی210/000/000 ریال می باشد که می بایست 35% از آن در ابتدا به حساب شرکت در شرف تاسیس واریز گردد لازم به ذکر است میزان سرمایه اولیه در شرکتهای تعاونی توسط اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی تعیین می گردد .

سلام , حداقل سرمایه برای ثبت شرکت تعاونی210/000/000 ریال می باشد که می بایست 35% از آن در ابتدا به حساب شرکت در شرف تاسیس واریز گردد لازم به ذکر است میزان سرمایه اولیه در شرکتهای تعاونی توسط اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی تعیین می گردد .
مهمان
پنج شنبه, 03 اسفند 1396

کد امنیتی تصویر