آنچه درباره واژه برند نمی دانید

تعریف برند (Brand) :

برند نشان تجاری، یک طرح، نماد، عبارت، نام و.... است که ارائه دهنده خدمات یا فروش محصول خاصی است که به وسیله آن از سایر محصولات مشابه متمایز می‌شود. نشان تجاری و یا برند همان چیزی است که مخاطب، صفات و ویژگی‌های آن را با دیدن و شنیدن، حس کرده است. در واقع برند شامل همه احساسات، مفاهیم و ویژگی‌هایی است که با یک نام گره خورده است.
واژه برند در ایران به محصول یا خدمتی گفته می‌شود که اعتبار و ارزش اجتماعی داشته باشد. در واقع برندهای دلخواه آنهایی هستند که دارای ماهیت و قدرت اجتماعی بالایی بوده و افراد نسبت به آنها حس مالکیت داشته باشند.
در واقع یک برند خوب دارای قدرت است که بتواند هیجان و عواطف مصرف‌کننده را برانگیخته و مشتری بتواند به آن اعتماد کند.
پس یکی از مهمترین وظایف هر شرکت، پیدا کردن راه برای جلب توجه و وفاداری مشتری است. از جمله خصوصیات یک برند معروف می‌توان به جذابیت، الهام بخش بودن، تک بودن، تناسب، جایگاه ،کیفیت بالا،خطر پذیری کمتر،منشا یک محصول ،عهد با تولید کننده ،هزینه پرس و جوی کمتر،سپردن مسئولیت به تولید کننده،وسیله‌ای نمادین برای اظهار شخصیتو....... اشاره کرد.
از مهمترین ویژگی موفقیت در یک شرکت حقوقی ، نشان تجاری یا همان برند بوده که معرفی کننده یک سازمان یا شرکت با همه ابعادش است. در واقع یک برند معرفی کننده کالاها، خدمات و اهداف شرکت شما بوده و آن را در ذهن بیننده، مشتری و مصرف کننده به تصویر در می‌آورد.
اولین قدم در تجارت اعتماد است و علامت تجاری به وسیله برند سازی به این اعتماد و تعهد شتاب می‌بخشد.

هدف از ثبت برند چیست؟

هر برند یا علامت تجاری از طریق حصول اطمینان از حقوق انحصاری برای شناختن كالاها و خدمات یا اجازه دادن به دیگران مبنی بر استفاده از آن در صورت پرداخت مبلغ، صاحب اثر را محافظت می‌كند. مدت زمان این حفاظت متفاوت است ولی برند قابلیت تمدید شدن نامحدود توسط پرداخت مبلغ مربوطه را دارد. محافظت برند توسط مراجع قانونی كه در اكثر نظام‌ها اجازه متوقف كردن تخلف در این زمینه را دارند، تأیید می‌شود.
از دیدگاه وسیع‌تر، برند با رسمیت بخشیدن و دادن سود اقتصادی به صاحبان آنها، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری کرده و این ابتكار را ترویج می‌دهد. حفاظت برند همچنین مانع تلاش‌های رقبای غیرمنصف، مثل متقلبان،‌ برای استفاده از علائم مشخص به منظور فروش محصولات و ارائه خدمات نامرغوب یا متفاوت می‌شوند. این نظام، آگاهی و امكان سرمایه‌گذاری جهت تولید و فروش كالاها و خدمات را در منصفانه‌ ترین شرایط ممكن به مردم می‌دهد و از این راه تجارت بین‌المللی را تسهیل می‌كند.

چه برندی قابلیت ثبت شدن دارند؟

برند می‌تواند یك یا تركیبی از چند كلمه، حرف، عدد، نقاشی‌، سمبل‌، نقش‌های سه‌بعدی (شكل و بسته‌بندی كالاها)، علائم سمعی مثل موسیقی یا اصوات، رایحه‌ و یا رنگ‌هایی جهت معرفی ویژگی‌ها باشند.
به جز برندی كه مشخص كننده منبع كالا یا خدمات هستند، چند دسته نشان دیگر نیز وجود دارد:

1) برند اشتراكی:

متعلق به اتحادیه‌هایی است كه از آن نشان به منظور معرفی خود با یك سطح كیفی استفاده می‌كنند، مثلاً اتحادیه‌های که معرفی‌كننده حسابداران، مهندسان یا معماران هستند.

2) علائم تصدیق‌نامه‌ها با استانداردهای معین:

این برندها برای نشان دادن قبولی داده می‌شوند، ولی محدود به هر گونه عضویتی نیستند. آنها را می‌توان به هر كس كه تصدیق كند كالاهای مربوط مطابق استاندارد هستند، اعطا كرد. برای نمونه، گواهی‌نامه استاندارد كیفیت "ISO 2000" یك گواهی‌نامه شناخته شده در سطح جهانی است.

برند یا علامت تجاری چگونه ثبت می‌شود؟

برای ثبت برند در دفتر ملی یا منطقه‌ای درخواست داده می‌شود که این تقاضا باید شامل فهرستی از كالاها و خدمات برگزیده آن نشان و بازسازی واضحی از آرم با تمام رنگ‌ها، طرح و نقش‌های سه بعدی باشد.این علامت جهت حفاظت شدن تحت عنوان آرم تجاری یا هرگونه علامت دیگر باید واجد شرایط خاصی بوده که علاوه بر معرفی یك محصول مخصوص، متمایز از سایر علائم نیز باشد كه مصرف‌كننده بتواند آن محصول را از سایر محصولات تشخیص بدهد.
ضمن اینكه نباید مصرف‌كننده را فریب داده یا به اشتباه بیندازد یا اینكه به قوانین و اخلاقیات بی‌حرمتی كند. و بالاخره، حقوق داده شده نباید مساوی یا حتی مشابه حقوق اعطاء شده به صاحب برند دیگری باشد. با جست‌و‌جو و آزمایش توسط دفتر ملی یا مخالفت ثالثی كه ادعای حقوق مساوی یا مشابه دارد می‌توان از این بابت اطمینان حاصل كرد.

brand-4.png

برندهای ممنوع کدامند؟

انتخاب و ثبت برند تابع شرایط خاصی است كه در قوانین كشورهای مختلف با توجه به عرف جامعه، عفت عمومی، اخلاق حسنه، مصالح كشور و رعایت مسائل مذهبی و اخلاقی محدودیت‌هایی برای آن در نظر گرفته شده است.

به موجب ماده ٥ قانون، ثبت علائم و اختراعات زیر ممنوع است :

1. ثبت برند با علامتهای علامت هلال احمر، نشان و آرم‌های دولت ایران
• پرچم رسمی ایران با علامت مخصوص جمهوری اسلامی و شعار الله اكبر
• پرچم‌های منتسب به دولت و کشور ایران و هر پرچم منع شده توسط دولت ایران
• علامت تجاری موسسات رسمی مانند هلال احمر، صلیب سرخ، رجاء، همراه اول و نظایر آن
• كلمات و یا عباراتی كه موهوم انتساب به مقامات رسمی ایران باشد از قبیل دولتی، ایران و امثال آن‌ها

2. ثبت برند با واژه‌های عام:

به عنوان مثال کلمه "رایانه" و یا " کتاب" به تنهایی غیرقابل ثبت هستند، زیرا این کلمات واژه‌هایی عام برای کلیه محصولات با این نام هستند و نمی‌توان استفاده از این کلمات را انحصاری نمود.

3. ثبت برند با واژه‌های توصیف کننده :

این کلمات معمولا به منظور توصیف محصولات و اجناس به کار می‌روند. مثلا ثبت برند " خوشمزه" برای انواع خوراکی به تنهایی و بدون پسوند قابل ثبت نخواهد بود، به دلیل اینکه کلمه خوشمزه می‌تواند توصیفی از تمام محصولات خوراکی محسوب گردد، بنابراین پذیرش انحصاری نمودن کلماتی چون "خوشمزه"، "شیرین" و ... از جانب اداره مالکیت امری ناعادلانه در حق سایر تولید کنندگان محصولاتی با این توصیفات خواهد بود.

4. ثبت برند با واژه‌های کیفی و توصیفی :

واژهایی چون «عالی»، «بلند»، «زیبا» و ... به تنهایی مورد قبول واقع نخواهند شد. در صورت تمایل به استفاده از کلمات توصیفی مانند کلمات مذکور بایستی آنها را با کلمات و اسامی خاص دیگری به صورت بخشی از یک علامت و آرم خاص ترکیب نمو، .در این ‌گونه موارد در خصوص بخش کلمه توصیفی حق استفاده انحصاری نخواهد بود و حق استفاده انحصاری تنها به ترکیب ثبت شده منحصر خواهد بود.

5. ثبت برند با علائم فریب دهنده :

برخی از علائم و اسامی تجاری هستند که مصرف‌کننده را راجع به کیفیت محصول، ماهیت آن، مبدأ جغرافیایی و محل تولید محصول به اشتباه انداخته و فریب می‌دهند. به عنوان مثال ثبت علامت تجاری جهت عرضه انواع شیره خرما و انگور با تصویر زنبور عسل مردود خواهد شد، به دلیل اینکه درج چنین تصویری بر روی محصول شیره خرما و انگور موجب ایجاد تصور اشتباه و گمراهی مصرف کنندگان خواهد شد و خریداران ممکن است چنین محصولی را با تصور عسل خریداری نمایند.

6. ثبت برند با استفاده از علائم خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه:

به طور کلی کلمات و تصاویر نقض کننده موازین، هنجارهای اخلاقی، عرفی و مذهبی جامعه غیر قابل ثبت خواهند بود.
پرچم‌، نشان‌های سلطنتی، علائم رسمی دولتی و نشان‌ کشور و سازمان‌های بین المللی که نمونه‌ آنها به دفتر بین‌المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی (wipo) اعلام شده به طور معمول قابل ثبت نیستند مگر اینکه مجوز مراجع صلاحیت دار بین المللی داشته باشند.

همچنین موارد زیر نیز قابل ثبت نخواهند بود:
 در صورت تشابه زیاد علامت و برند دو موسسه به طوری که کالا و خدمات دو موسسه از هم قابل تمایز نباشند.
 علامت یا نام تجاری‌ که عینا یا به شکلی گمراه کننده مشابه یا ترجمه علامت یا نام تجاری برای همان نوع کالا، خدمات و طبقه، اما متعلق به موسسه یا فرد دیگری باشد.
 عین علامتی که پیش از این به نام شخص یا شرکت دیگری ثبت شده باشد، و یا شخص دیگری قبلا تقاضای ثبت داده و تاریخ ثبت تقاضای آن فرد مقدم باشد و یا دارای حق تقدم ثبت باشد( علامت پیش از این متعلق به او بوده و از تاریخ انقضای آن بیش از 6 ماه نگذشته باشد.) درباره همان کالا یا خدمات و یا جهت کالا یا خدماتی که با مورد ثبت شده مشابهت داشته باشد و ثبت آن موجب اشتباه و گمراهی گردد.

brand-18.png

طبقه بندی های برند چگونه است؟

• مصنوعات نساجی
• فلزات و مصنوعات فلزی
• اسباب بازی و لوازم ورزش
• صنایع و محصولات شیمیایی
• مواد غذایی و محصولات کشاورزی
• دستگاه و لوازم و آلات فنی و علمی و صنعتی
• مصنوعات و اشیاء ساخته شده از مواد مختلف
• سایر موارد

برای آگاهی ار طبقلت ثبت برند از طبقات ثبت برند بیشتر بدانید را دنبال کنید.

چند نکته درمورد ثبت برند صنعتی٬ لوگو و آرم


 برای ثبت برند ، گواهی صادر خواهد شد.
 مدت اعتبار ثبت برند برای هر بار ۱۰ سال است.
 برای ثبت چند برند باید به تعداد آنها اظهار نامه جداگانه داده شود.
 اجازه استفاده از برند ثبت شده به دیگران در ایران باید به ثبت برسد.
 تغییرات مربوط به نشانی رسمیت نخواهد داشت مگر اینکه به ثبت رسیده باشد.
 داشتن برند اختیاری است ، مگر در مواردی که دولت آن را الزامی قرار دهد.
 برند قابل نقل و انتقال است و باید مطابق مقرارت قانون ثبت علایم و اختراعات ایران به ثبت برسد.
 حق استفاده انحصاری برند فقط برای کسانی محسوب می‌شود که علامت خود را به ثبت رسانده باشند.

 

 

نظرات 4

مهمان - فاطمه روی جمعه, 10 دی 1395 20:28

سلام وخسته نباشید , ثبت برند با واژه عام به چه معناست؟

سلام وخسته نباشید , ثبت برند با واژه عام به چه معناست؟
اپراتور ثبت هما روی جمعه, 10 دی 1395 20:28

سلام دوست عزیز, به عنوان مثال کلمه "رایانه" و یا " کتاب" به تنهایی غیرقابل ثبت هستند، زیرا این کلمات واژه‌هایی عام برای کلیه محصولات با این نام هستند و نمی‌توان استفاده از این کلمات را انحصاری نمود.

سلام دوست عزیز, به عنوان مثال کلمه "رایانه" و یا " کتاب" به تنهایی غیرقابل ثبت هستند، زیرا این کلمات واژه‌هایی عام برای کلیه محصولات با این نام هستند و نمی‌توان استفاده از این کلمات را انحصاری نمود.
مهمان - امید نوروزی روی شنبه, 13 آذر 1395 15:49

سلام و احترام , برند اشتراکی به چه معنایی است؟

سلام و احترام , برند اشتراکی به چه معنایی است؟
اپراتور ثبت هما روی شنبه, 13 آذر 1395 15:50

سلام , برند اشتراکی متعلق به اتحادیه‌هایی است كه از آن نشان به منظور معرفی خود با یك سطح كیفی استفاده می‌كنند، مثلاً اتحادیه‌های که معرفی‌كننده حسابداران، مهندسان یا معماران هستند.

سلام , برند اشتراکی متعلق به اتحادیه‌هایی است كه از آن نشان به منظور معرفی خود با یك سطح كیفی استفاده می‌كنند، مثلاً اتحادیه‌های که معرفی‌كننده حسابداران، مهندسان یا معماران هستند.
مهمان
شنبه, 28 مهر 1397

کد امنیتی تصویر