ثبت برند و آنچه لازم است بدانید

زمانی که خدماتی ارائه و محصولی تولید می شود نیاز به معرفی و تمیز تشخیص دادن از سایر خدمات و محصولات دیگر دارد که این امر با ثبت برند (علامت تجاری) امکان پذیر می باشد.
علامت تجاری یا برند انتخاب شده باید توانایی معرفی محصول و خدمات ارائه شده اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم داشته باشد.غالبا در اکثر مشاغل برند برای شناخته شدن محصولاتشان از محصولات رقیبان و جذب و حفظ مشتری طراحی و ارائه شده و حائزاهمیت بودن این امر مشخص شده است اما متاسفانه حائز اهمیت بودن ثبت برند که تنها وسیله حمایت از آن می باشد هنوز به طور کامل جا نیفتاده است.
هنگامی که برند به ثبت میرسد از نظر قانونی شرکت حق انحصاری نسبت به آن پیدا کرده و می تواند از عرضه کالا ها توسط اشخاص دیگر با علامت تجاری یکسان یا مشابه که به صورت گمراه کننده ای خود را از آن برند یا زیر مجموعه آن نشان می دهد که این امر باعث گمراه شدن مشتریان می شود جلوگیری کند. اگر برند به ثبت نرسد سرمایه گذاری در بازاریابی یک محصول به دلیل استفاده کردن از آن علامت تجاری یا علامت مشابه آن به هدر رفته و نه تنها سود شخص و شرکت را کاهش داده بلکه باعث نزول کیفیت آن محصول ارائه شده می شود.پس ثبت برند می تواند برگ برنده آن محصول در بازار و همچنین اعطای آن به شخص ثالث منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می‌باشد و همچنین اگر قصد اعطای نمایندگی داشته باشند ثبت برند جزء ضروری اعطای نمایندگی است.

مدت اعتبار برند:

از تاریخ ثبت برند تا ده سال دارای اعتبار می باشد همچنین شش ماه زمان برای تاخیر تمدید آن به همراه پرداخت هزینه تاخیر درنظر گرفته شده است.

قابل ثبت بودن یا نبودن برند :

هر حرف یا حروف،کلمه، عکس، شکل، رنگ،برچسب یا ترکیبی از آن ها که برای تشخیص و معرفی کالاها وخدمات بکار رود، علامت تجاری یا برند محسوب می‌شود.در بعضی از کشور ها ثبت برند محدودیتی ندارد.یعنی علاوه بر گزینه های گفته شده حتی با صوت یا مزه یا بو و خیلی چیزهای دیگر می توانند علامت تجاری خود را به ثبت برسانند. اما با این حال بسیاری از کشورها برای آنچه که بعنوان برند قابل ثبت هستند محدودیت‌هایی قائل شده‌اند واجازه ثبت برندهایی را می‌دهند که قابل یا مشاهده باشند یا بتوان آن ها را به صورت گرافیکی نشان داد.

حال به برندهای غیر قابل ثبت می پردازیم :

1- واژه های انتخابی عام نباشند.
2- توصیفی نباشند.
3- خلاف نظم عمومی و اخلاق نباشند.
4- گمراه کننده نباشد یعنی مصرف کننده را از نظر ماهیت جغرافیایی و کیفیت دچار گمراهی نکند .
5- همچنین دچار گمراهی با علامت تجاری دیگر نشود.

طبق ماده 32 قانون برند طبق شرایط زیر به ثبت نمی رسد:

كالاها يا خدمات تولید شده از کالاها و خدمات تولید شده جای دیگر قابل تشخیص نباشد.
دارای هماهنگی با نظم عمومی و موازین شرعی باشد.
تحت هیچ شرایطی از نظر خصوصیات و شرایط جغرافیایی ،مراکز تجاری و عموم را نباید گمراه کند.
تقلید نظامی یا نشانه هایی از کشور ها و .... را نباید دارا باشد مگر اینکه توسط سازمان مربوطه اجازه استفاده از این عناوین صادر گردد.
برندی که می خواهد به ثبت برسد نباید مانند آن یا مشابه وجود داشته باشد، چه در زمینه فعالیت مربوطه خود باشد و حتی اگر در زمینه دیگری فعال باشد باز هم تشابه علامت تجاری نباید صورت گیرد.
برای ثبت برند تاریخ تقاضای ثبت آن هم بسیار مهم است، اگر یک علامت تجاری هم زمان دو متقاضی برای ثبت داشته باشد متقاضی ای که تاریخ تقاضای آن ارجعیت داشته باشد اجازه به ثبت رساندن آن را دارد.

خرید و فروش برند :

در حیطه کسب و کار و تجارت تمامی شرکت ها برای افزایش تعداد متقاضیان محصول خود و همچنین افزایش سرمایه شرکت در جهت افزایش فروش برند خود تلاش بسیاری می کنند.برای پیش برد بهتر این امر بهتر است خدمات یا محصولات را به افراد سرشناس و موفق در کار و تجارت ارائه داد و همچنین به دنبال این بود که مشتریان به چه چیزهایی علاقه داشته و بیشتر وقت خود را برای چه چیزی می گذارند.اما یکی دیگر از روش های افزایش فروش استفاده از الکسا (Alexa ) است.
سرویس الکسا در آدرس Alexa.com ارائه می شود، در این سرویس پایگاه های اینترنتی از نظر تعداد بازدیدکنندگان رتبه دار شده و این امر برای بالا بردن فروش از طریق سامانه های اینترنتی دارای اهمیت بسیار می باشد.
و اما در خرید برند دسته ای از افراد در ابتدای کار خود تمایل به فروش بالا در کوتاه ترین زمان را دارند به همین علت به خرید برند اقدام می کنند.

مدارک لازم برای ثبت برند :

ثبت برند برای شخص حقیقی و حقوقی متفاوت و به شرح زیر است :

ثبت برند برای شخص حقیقی :

ثبت برند شخص حقیقی برای خود شخص می باشد که باید جواز ثبت برند یا موافقت نامه یا پروانه ی کسب از صنف مورد نظر را به همراه کپی شناسنامه و کارت ملی – تصویرعلامت به تعداد 12عدد در ابعاد 6 در6 و در برگی دیگر درباره ی علامت تجاری انتخاب شده و وصف آن و همچنین مستند بودن علامت از فرهنگ لغت نوشته شود و اگر برند انتخاب شده لاتین باشد شخص دارای جواز باید کارت بازرگانی خود را ارائه دهد.

ثبت برند برای شخص حقوقی :

ثبت برند شخص حقوقی برای شرکت می باشد که باید جواز کسب به همراه مدارک شرکت که شامل روزنامه یا آگهی تاسیس است و کپی شناسنامه و کارت ملی شخصی که دارای حق امضا در شرکت می باشد. تصویرعلامت به تعداد 12عدد در ابعاد 6 در6 و در برگی دیگر درباره برند انتخاب شده و وصف آن.امضای وکالتنامه ی افراد دارای حق امضا و اگر علامت تجاری لاتین باشد كارت بازرگاني برابر اصل شده شناسنامه شخص حقوقی باید ارائه شود.

ثبت ژیهات برای پیشنهاد نام شرکت دارای بانک نام می باشد که در آن از نام هایی استفاده شده که دارای معانی زیبا هستند و از لحاظ ثبتی این اسامی از قبل استعلام گرفته شده می باشند ،بدین معنی که از این کلمات در نام شرکتهای ثبت شده به ندرت استفاده شده اند و به همین دلیل احتمال ثبت آنها بسیار بالا می باشد .
برای استفاده از بانک نام ژیهات هم اکنون تماس بگیرید .
تماس در ساعات اداری : 02144979434 ( خط ویژه)
تماس همه روزه از 8 الی 22 : 09128963121

 

این مطلب را بصورت صوتی بشنوید.

 

نظرات 10

مهمان - لیلی روی جمعه, 17 دی 1395 17:29

سلام و خسته نباشید, alexa چیست؟

سلام و خسته نباشید, alexa چیست؟
اپراتور ثبت ژيهات روی جمعه, 17 دی 1395 17:30

سلام , یکی دیگر از روش های افزایش فروش استفاده از الکسا (Alexa ) است.
سرویس الکسا در آدرس Alexa.com ارائه می شود، در این سرویس پایگاه های اینترنتی از نظر تعداد بازدیدکنندگان رتبه دار شده و این امر برای بالا بردن فروش از طریق سامانه های اینترنتی دارای اهمیت بسیار می باشد.

سلام , یکی دیگر از روش های افزایش فروش استفاده از الکسا (Alexa ) است. سرویس الکسا در آدرس Alexa.com ارائه می شود، در این سرویس پایگاه های اینترنتی از نظر تعداد بازدیدکنندگان رتبه دار شده و این امر برای بالا بردن فروش از طریق سامانه های اینترنتی دارای اهمیت بسیار می باشد.
مهمان - نوروز خدایی روی پنج شنبه, 18 آذر 1395 20:13

سلام و خسته نباشید , مدت اعتبار برای یک برند چقدر است؟

سلام و خسته نباشید , مدت اعتبار برای یک برند چقدر است؟
اپراتور ثبت ژيهات روی پنج شنبه, 18 آذر 1395 20:14

سلام , یک برند از تاریخ ثبت برند تا ده سال دارای اعتبار می باشد همچنین شش ماه زمان برای تاخیر تمدید آن به همراه پرداخت هزینه تاخیر درنظر گرفته شده است.

سلام , یک برند از تاریخ ثبت برند تا ده سال دارای اعتبار می باشد همچنین شش ماه زمان برای تاخیر تمدید آن به همراه پرداخت هزینه تاخیر درنظر گرفته شده است.
مهمان - مسعود روی پنج شنبه, 20 آبان 1395 16:37

با سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت مفیدتون
ببخشید در انتخاب برند , کدام برندهای انتخابی قابل ثبت نیستند؟

با سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت مفیدتون ببخشید در انتخاب برند , کدام برندهای انتخابی قابل ثبت نیستند؟
اپراتور ثبت ژيهات روی پنج شنبه, 20 آبان 1395 16:38

سلام , برندهای غیر قابل ثبت عبارتند از :
1- واژه های انتخابی عام نباشند.
2- توصیفی نباشند.
3- خلاف نظم عمومی و اخلاق نباشند.
4- گمراه کننده نباشد یعنی مصرف کننده را از نظر ماهیت جغرافیایی و کیفیت دچار گمراهی نکند
5- همچنین دچار گمراهی با علامت تجاری دیگر نشود.

سلام , برندهای غیر قابل ثبت عبارتند از : 1- واژه های انتخابی عام نباشند. 2- توصیفی نباشند. 3- خلاف نظم عمومی و اخلاق نباشند. 4- گمراه کننده نباشد یعنی مصرف کننده را از نظر ماهیت جغرافیایی و کیفیت دچار گمراهی نکند 5- همچنین دچار گمراهی با علامت تجاری دیگر نشود.
مهمان - نیما اعلایی روی پنج شنبه, 06 خرداد 1395 13:57

سلام خسته نباشید من میخواهم هم ثبت شرکت و هم ثبت برند داشته باشم برای واردات لاستیک اتومبیل از چین چه مدارکی لازم داره و چه زمانی میبره تا هردوتاش رو داشته باشم و برند رو روی کالاهام ثبت کنم؟

سلام خسته نباشید من میخواهم هم ثبت شرکت و هم ثبت برند داشته باشم برای واردات لاستیک اتومبیل از چین چه مدارکی لازم داره و چه زمانی میبره تا هردوتاش رو داشته باشم و برند رو روی کالاهام ثبت کنم؟
مهمان - نیما عالمیان روی جمعه, 31 ارديبهشت 1395 13:52

سلام مدت زمان لازم برای ثبت برند ؟

سلام مدت زمان لازم برای ثبت برند ؟
ثبت شرکت ژیهات روی جمعه, 31 ارديبهشت 1395 14:06

با سلام خدمت شما کاربر گرامی
مدت زمان لازم برای صدور آگهی نوبت اول برند حدود 45 روز کاری می باشد.

با سلام خدمت شما کاربر گرامی مدت زمان لازم برای صدور آگهی نوبت اول برند حدود 45 روز کاری می باشد.
ثبت شرکت ژیهات روی دوشنبه, 03 خرداد 1395 10:41

با سلام خدمت شما
فرم هاي مربوط به ثبت اختراع (اظهارنامه):فرمهاي اظهارنامه كه از طريق وبگاه سازمان ثبت اسناد و املاك كشور به آدرس http://www.sabt.gov.ir قابل دسترس مي باشد. اين اظهارنامه ها در سه نسخه تهيه و توسط متقاضي تكميل و امضا مي شود. اين فرمها بايد به صورت تايپ شده و به زبان فارسي تهيه و تنظيم شوند در شرايطي كه متقاضي نتواند فرمها را به زبان فارسي برگرداند بايد متن كامل آن را به زبان انگيسي يا فرانسه تهيه و خلاصه اي از طرح را به زبان فارسي تهيه نمايد. از آنجاييكه فرمهاي اظهارنامه محل كافي براي درج كليه موارد خواسته شده را ندارد لذا مراتب بصورت ضميمه به اظهارنامه الصاق مي گردد.

با سلام خدمت شما فرم هاي مربوط به ثبت اختراع (اظهارنامه):فرمهاي اظهارنامه كه از طريق وبگاه سازمان ثبت اسناد و املاك كشور به آدرس www.sabt.gov.ir قابل دسترس مي باشد. اين اظهارنامه ها در سه نسخه تهيه و توسط متقاضي تكميل و امضا مي شود. اين فرمها بايد به صورت تايپ شده و به زبان فارسي تهيه و تنظيم شوند در شرايطي كه متقاضي نتواند فرمها را به زبان فارسي برگرداند بايد متن كامل آن را به زبان انگيسي يا فرانسه تهيه و خلاصه اي از طرح را به زبان فارسي تهيه نمايد. از آنجاييكه فرمهاي اظهارنامه محل كافي براي درج كليه موارد خواسته شده را ندارد لذا مراتب بصورت ضميمه به اظهارنامه الصاق مي گردد.
مهمان
پنج شنبه, 03 اسفند 1396

کد امنیتی تصویر