سرمایه اولیه برای ثبت شرکتها

برای ثبت شرکتها ، سرمایه یکی از مهمترین موارد است، نوع سرمایه با توجه به نوع شرکت متفاوت است ، بدین معنی که در شرکتهای با مسئولیت محدود و موسسات غیرتجاری، سرمایه اولیه اعلام شده به صورت سرمایه نقدی و در شرکتهای سهامی خاص، سهامی عام و تعاونی ها سرمایه از نوع سهام تقسیم بندی می شود که خود این سهام می توانند به صورت بانام و یا بی نام ارائه گردند.

سرمایه نقدی برای ثبت شرکت :

این نوع سرمایه که برای ثبت شرکتهای با مسئولیت محدود و موسسات غیرتجاری به کار می رود به صورت سهم الشرکه تقسیم بندی می شود ،حداقل میزان سرمایه نقدی مبلغ 000/000/1 می باشد که توسط شرکاء در صندوق شرکت قرار می گیرد و مدیرعامل اقرار به دریافت این مبلغ می نماید، هم چنین حداقل تعداد شرکاء برای ثبت شرکتهای با مسئولیت محدود و موسسات غیرتجاری 2 نفر می باشد که هر یک از آنها به میزان درصد آورده ی نقدیی که به صندوق شرکت واریز می نمایند مالک شرکت محسوب می شوند.
در مورد میزان سرمایه اولیه در ثبت شرکتهای مسئولیت محدود باید گفت همانطور که از نام این شرکتها پیداست مسئولیت این نوع شرکتها محدود است به سرمایه آنها، بدین معنی که سقف تعهدات این شرکتها میزان سرمایه آنها می باشد،به عبارت ساده تر این گونه می توان گفت که در این شرکتها در صورت تحمیل خسارت به طرف قرارداد تا سقف سرمایه شرکت متعهد به پرداخت غرامت می باشند به همین دلیل است که با صراحت می توان گفت در این نوع شرکتها اعتبار شرکت به سرمایه آن است و به هرمیزان سرمایه بالا باشد اعتبار بالاتر است.

سرمایه به صورت سهام برای ثبت شرکت :

در شرکتهای سهامی خاص و عام و تعاونی ها ، سرمایه شرکت به صورت سهام تقسیم بندی می شود که مشخص کردن این تعداد سهام محدودیتی ندارد و می توان سرمایه اولیه شرکت را به هر تعداد سهم تقسیم بندی کرد.
در این نوع سرمایه، سهام شرکت به صورت اوراق مجزا و جداگانه در اختیار سهامداران قرار می گیرد و طبق ماده 33 اساسنامه شرکتهای سهامی خاص هریک از اعضاء هیئت مدیره حداقل باید دارای یک سهم از سهام شرکت باشد، ذکر این نکته ضروری است که در شرکتهای سهامی خاص تنها مدیرعامل می تواند خارج از سهامداران باشد و کلیه اعضاء هیئت مدیره می بایست حتما سهامدار باشند.
اوراق سهام در اینگونه شرکتها با نام عادی و یا بی نام عادی می باشند، اوراق با نام سهامی هستند که در اوراق چاپ شده نام سهامدار قید گردیده اما در سهام بی نام این چنین نیست،هم چنین در مورد شرکتهای سهامی خاص و عام باید گفت که مبلغ سرمایه در شرکتهای سهامی خاص توسط سهامداران مشخص تامین می گردد اما در شرکتهای سهامی عام قسمتی از سرمایه توسط اوراق سهامی که به فروش می رسد تامین می گردد.
همچنین نوعی از سهام با عنوان سهام ممتاز نیز برای ثبت شرکتهای این چنینی قابل ارائه می باشد ، در خصوص اینگونه سهام باید گفت که سهامدارانی که سهام ممتاز دارند فقط در سود شرکت دخیل می باشند و در صورت زیان دادن شرکت ،این سهامدارن ملزم به پرداخت زیان نمی باشند.
تفاوت اصلی در سرمایه شرکتهای محدود با سهامی خاص در میزان تعهدات آنهاست به طوری که همانطور که در قسمت سرمایه نقدی اشاره شد در شرکتهای مسئولیت محدود سقف تعهدات به سرمایه بستگی دارد اما در شرکتهای سهامی خاص میزان تعهدات ، نامحدود است به عبارت دیگر می توان نام دیگر شرکتهای سهامی خاص را بامسئولیت نامحدود نامید.

sabte-sherkat-c-5.jpg

سرمایه غیرنقدی برای ثبت شرکت :

هر شرکت علاوه بر سرمایه نقدی می تواند سرمایه غیرنقدی نیز داشته باشد، میزان این سرمایه باید توسط کارشناس رسمی دادگستری برآورد شده ومعادل آن به صورت سهام (در شرکتهای سهامی) ویا سهم الشرکه (در شرکتهای مسئولیت محدود و موسسات) تقسیم بندی گردد، به عبارت ساده تر یک شرکت می تواند مالک اموال منقول و غیرمنقول باشد.

واریز سرمایه در شرکتهای سهامی خاص ،مسئولیت محدود و موسسات غیرتجاری:

در شرکتهای مسئولیت محدود و موسسات غیرتجاری میزان سرمایه اولیه اعلامی نیازی به واریز به حساب بانکی را ندارد و اقرار مدیرعامل به دارا بودن میزان سرمایه اعلامی کافی است ،اما در شرکتهای سهامی خاص و هم چنین شرکتهای تعاونی می بایست 35 درصد از سرمایه اولیه ی اعلامی به حساب شرکت در شرف تاسیس واریز گردد و تا زمان ثبت شرکت در حساب مسدود گردد.

برای بهره مندی از مشاوره رایگان تلفنی و حضوری می توانید همه روزه از ساعت 8 الی 22 با کارشناسان مشاور موسسه ثبت شرکت ژیهات تماس حاصل فرمایید.
وکلا و کارشناسان اجرایی ما نیز آمادگی دارند تا پس از عقد قرارداد با این موسسه کلیه مراحل ثبت شرکت شما را در کوتاه ترین زمان ممکن به سرانجام برسانند.
شماره های تماس:
02144979434 خط ویژه
09128963121
09120219377

 

برای امورات ثبتی
ما با شما تماس میگیرم

کافیست شماره تماس خود را در کادر زیر وارد کنید.

این مطلب را بصورت صوتی بشنوید.

امتياز دهيد:

Related Posts

 

نظرات 4

مهمان - یوسف در روز جمعه, 10 دی 1395 17:08

سلام و خسته نباشید , حداقل تعداد شرکا برای شرکت های با مسئولیت محدود و موسسات غیر تجاری چند نفر میباشد؟

اپراتور ثبت ژيهات در روز جمعه, 10 دی 1395 17:09

سلام دوست عزیز, حداقل تعداد شرکاء برای ثبت شرکتهای با مسئولیت محدود و موسسات غیرتجاری 2 نفر می باشد.

مهمان - مازیار شکری در روز شنبه, 13 آذر 1395 12:29

سلام و خسته نباشید , کدام شرکت ها دارای سرمایه نقدی هستندو مقدار سرمایه نقدی آن شرکتها بایستی چقدر باشد؟

اپراتور ثبت ژيهات در روز شنبه, 13 آذر 1395 12:29

سلام , شرکت های با مسئولیت محدود و موسسات غیر تجاری دارای سرمایه نقدی میباشند که به صورت سهم الشرکه تقسیم بندی می شود , حداقل میزان سرمایه نقدی مبلغ 1000000 ریال میباشد.

مهمان
دوشنبه, 07 فروردين 1396

تصوير امنيتي