پاسخ همه سوالاتی که درباره مالیات دارید

یکی از متداول ترین سوالات متقاضیان ثبت شرکت ها در مورد مالیات آنهاست ،همواره نام مالیات برای اشخاصی که اطلاعات کاملی از مباحث مالیاتی شرکت ها ندارند یکی از عوامل بازدارنده برای ثبت شرکت می باشد ،به همین دلیل تشریح مباحث مالیاتی می تواند راهنمای بسیار مفیدی برای اشخاص متقاضی ثبت شرکت باشد .
در ادامه به چند سوال متداول در مورد چگونگی مالیات شرکت ها پاسخ خواهیم داد.

چه زمانی باید کد اقتصادی گرفت؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا لازم است معنا و مفهوم کد اقتصادی را بیان نماییم :
کد اقتصادی اشخاص حقوقی شامل یک عدد 12 رقمی است که به نوعی هویت شرکت و یا موسسه دارای آن را در اداره دارایی مشخص می نماید ، از لحاظ تشابه می توان گفت کد اقتصادی شرکت ها شبیه به شناسه ملی آنهاست که هویت شرکت را در اداره ثبت شرکت ها معین می نماید ،مثال دیگر برای تشابه مشابه بودن با کد ملی اشخاص حقیقی می باشد.
کد اقتصادی همانند شناسه ملی به هیچ وجه تغییر نمی یابد و با تغییر مکان شرکت و تغییر حوزه ی مالیاتی تنها شمار واحد مالیاتی و پرونده و دیگر موارد پرونده مالیاتی تغییر می یابد و خود کد اقتصادی ثابت می باشد.
اما به پاسخ سوال اول بپردازیم که چه موقع می بایست کد اقتصادی دریافت نمود ؟ باید گفت که به طور قانونی حداکثر 2 ماه پس از ثبت شرکت می بایست نسبت به تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی از حوزه دارایی مربوطه اقدام نمود.
اگر در طول دو ماه تعیین شده کد اخذ گردد می بایست 2 در هزار سرمایه را به حساب دارایی واریز نمود و در صورتی که از 2 ماه گذشته باشد علاوه بر 2 در هزار مبلغ 4 در هزار سرمایه نیز به عنوان دیرکرد می بایست پرداخت گردد.
در نتیجه پرداخت ابطال سرمایه در اداره دارایی پس از گذشت دو ماه از تاریخ ثبت شرکت معادل 6 در هزار سرمایه می باشد.

مالیات شرکتهای غیرفعال چقدر است؟

همانطور که همواره گفته می شود مالیات بر درآمد می باشد و شرکتهایی که فاقد درآمد هستند می بایست اظهارنامه عملکرد سفید ارسال نمایند و طبیعتا مالیاتی برای این دسته از شرکت ها وجود نخواهد داشت .

مقدار مالیات بر درآمد چگونه محاسبه می گردد ؟

پس از ارسال اظهارنامه عملکرد سالانه و مشخص شدن سود خالص شرکت ،حدود یک بیستم از کل سود سالانه با توجه به نظر سرممیزی مالیات قابل پرداخت خواهد بود.

مالیات تکلیفی چگونه محاسبه می گردد ؟

مالیات تکلیفی مربوط به قراردادهای شرکت می باشد و شرکتی که در طرفین قرارداد طرفه پرداخت کننده مبلغ قرارداد می باشد می بایست 3 درصد از کل مبلغ قرارداد را از طرف مقابل کسر کرده و به دارایی پرداخت نماید .
ذکر موارد فوق تا حدودی به روشن نمودن بحث مالیات شرکت ها کمک می نماید و ترس از به ثبت رساندن شرکت ها به دلیل مباحث مالیاتی را می کاهد .
اما آیا نوع شرکت ربطی به میزان مالیات دارد؟ مثلا در کدام یک از شرکت های با مسئولیت محدود و سهامی خاص مالیات کمتر است ؟ در جواب باید گفت همواره مالیات بر درآمد می باشد و ربطی به نوع شرکت ندارد .
البته به طور کلی موسسات غیر انتفاعی مانند موسسات خیریه معاف از مالیات هستند و هم چنین تعاونی ها مالیات کمتری نسبت به دیگر شرکت ها پرداخت می نمایند .

مدت زمان اخذ کد اقتصادی چقدر است؟

در صورت کامل بودن مدارک مورد نیاز و تشکیل پرونده مالیاتی در حوزه مالیاتی مرتبط حدود 3 هفته الی یک ماه مدت زمان مورد نیاز برای صدور کد اقتصادی می باشد ،البته این مدت در صورتی است که بازدید از محل دفتر شرکت صورت نگیرد .
در این مطلب سعی شد موارد مرتبط ثبت شرکت ها و دارایی را بیان نماییم ، امیدواریم به سوالات شما توانسته باشیم پاسخ داده باشیم ،در صورتی که پس از مطالعه مطلب سوال بی جوابی در ذهن شما وجود دارد با کارشناسان ثبت هما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان بهره ببرید .
تماس از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 الی 18 : 02144979434
تماس پنج شنبه ها از ساعت 8 الی 14 : 02144979414
تماس همه روزه از 8 الی 22 : 09128963121

این مطلب را بصورت صوتی بشنوید.

 

نظرات 52

مهمان - جواد روی پنج شنبه, 16 آذر 1396 00:35

خسته نباشید من یک کارگاه دارم که هر سال مالیات ان را میدهم اما با یک شرکت دو سال پیش کار کردم که الان میگوید باید کد اقتصادی را بدهم تا پول فاکتور کاریم را بدهند ایا این فاکتور اگر به دارایی برود با وجود پرداخت مالیات ان سال باز برای من مالیات ثبت میشود

خسته نباشید من یک کارگاه دارم که هر سال مالیات ان را میدهم اما با یک شرکت دو سال پیش کار کردم که الان میگوید باید کد اقتصادی را بدهم تا پول فاکتور کاریم را بدهند ایا این فاکتور اگر به دارایی برود با وجود پرداخت مالیات ان سال باز برای من مالیات ثبت میشود
اپراتور ثبت هما روی یکشنبه, 19 آذر 1396 13:19

سلام ، دوست گرامی
به کارشناسان اداره مالیات مراجعه کنید

سلام ، دوست گرامی به کارشناسان اداره مالیات مراجعه کنید
مهمان - محمد ابراهی روی چهارشنبه, 17 آبان 1396 06:28

سلام من حدود شش ماه است شرکت ثبت کردم ولی چون فعالیت ندارم کد اقتصادی نگرفتم حالا باید چکار کنم اول کد اقتصادی بگیرم وبعد عدم فعالیت اعلام کنم با تشکر ابراهی

سلام من حدود شش ماه است شرکت ثبت کردم ولی چون فعالیت ندارم کد اقتصادی نگرفتم حالا باید چکار کنم اول کد اقتصادی بگیرم وبعد عدم فعالیت اعلام کنم با تشکر ابراهی
اپراتور ثبت هما روی شنبه, 27 آبان 1396 11:08

با سلام
دوست گرامی هر چه سریع تر به اداره مالیات مراجعه کنید، در صورت تاخیر جریمه شما بیشتر خواهد شد

با سلام دوست گرامی هر چه سریع تر به اداره مالیات مراجعه کنید، در صورت تاخیر جریمه شما بیشتر خواهد شد
اپراتور ثبت هما روی چهارشنبه, 24 آبان 1396 11:06

با سلام
بله، شرکت هایی که فعالیت ندارند هم باید همانند بقیه شرکت ها کد اقتصادی داشته باشند

با سلام بله، شرکت هایی که فعالیت ندارند هم باید همانند بقیه شرکت ها کد اقتصادی داشته باشند
مهمان - رها روی چهارشنبه, 10 آبان 1396 08:43

سلام و وقت بخیر
میخوام بدونم بیمه تکمیلی که تاریخ آغاز آن بیمه از 96/01/15 تا 97/01/15 میباشد درسال 96 چه سرفصل هزینه ای باید ثبت شود ؟
نکته مهم اینکه صورتحساب همان ماه اول صادر شده و 50 % این هزینه ازخود پرسنل کسر میگردد.

سلام و وقت بخیر میخوام بدونم بیمه تکمیلی که تاریخ آغاز آن بیمه از 96/01/15 تا 97/01/15 میباشد درسال 96 چه سرفصل هزینه ای باید ثبت شود ؟ نکته مهم اینکه صورتحساب همان ماه اول صادر شده و 50 % این هزینه ازخود پرسنل کسر میگردد.
اپراتور ثبت هما روی دوشنبه, 29 آبان 1396 10:53

با سلام
این سوال در تخصص شرکت ما نیست.

با سلام این سوال در تخصص شرکت ما نیست.
مهمان - رها روی چهارشنبه, 10 آبان 1396 08:42

سلام و وقت بخیر
میخوام بدونم بیمه تکمیلی که تاریخ آغاز آن بیمه از 96/01/15 تا 97/01/15 میباشد درسال 96 چه سرفصل هزینه ای باید ثبت شود ؟
نکته مهم اینکه صورتحساب همان ماه اول صادر شده و 50 % این هزینه ازخود پرسنل کسر میگردد.

سلام و وقت بخیر میخوام بدونم بیمه تکمیلی که تاریخ آغاز آن بیمه از 96/01/15 تا 97/01/15 میباشد درسال 96 چه سرفصل هزینه ای باید ثبت شود ؟ نکته مهم اینکه صورتحساب همان ماه اول صادر شده و 50 % این هزینه ازخود پرسنل کسر میگردد.
مهمان - مهدی عابدینی روی یکشنبه, 12 شهریور 1396 09:17

با سلام
بنده دفتر درآمد هزینه خود را که در اداره دارایی پلمپ شده بود را گم کرده ام.
چه عاقبتی در پیش دارم و راهکار چیست؟

با سلام بنده دفتر درآمد هزینه خود را که در اداره دارایی پلمپ شده بود را گم کرده ام. چه عاقبتی در پیش دارم و راهکار چیست؟
اپراتور ثبت هما روی چهارشنبه, 24 آبان 1396 12:18

با سلام دوست گرامی
ابتدا به اداره مالیات مراجعه فرمایید و دفتر پلمپ مفقود شده را اعلام کنید تا در پایان سال از طرف اداره مالیات جریمه نشوید و در ادامه سر ممیزین (کارشناس اداره مالیات) وضعیت شما را اعلام میکنند

با سلام دوست گرامی ابتدا به اداره مالیات مراجعه فرمایید و دفتر پلمپ مفقود شده را اعلام کنید تا در پایان سال از طرف اداره مالیات جریمه نشوید و در ادامه سر ممیزین (کارشناس اداره مالیات) وضعیت شما را اعلام میکنند
مهمان - منصوري روی شنبه, 11 شهریور 1396 05:32

با سلام سوالی دارم و نمی دانم کجا بایستی این سوال را بپرسم و امیدوارم که بتونید کمکم کنید… بنده در یک شرکت معتبر تولیدی (در واحد مالی به عنوان کارمند مالی)مشغول به کار می باشد… مدیرمالی مجموعه (به گفته خودش بنا به بخشنامه سازمان امورمالیاتی) از مدیریت عامل شرکت خواسته شخصی به عنوان تنخواه گردان(صندوقدار) معرفی شود و برای این شخص حساب بانکی باز گردد تا برخی از پرداختی ها از حساب این تنخواه گردان انجام گردد(پرداختی های بالای ۵ میلیون تومان مثلا پرداختی های به تامین اجتماعی و یا پرداختی های سازمان امور مالیاتی و پرداخت قبوض و…) وقتی دلیل این کار را از ایشان می پرسم می گویند این قانون جدید سازمان امورمالیاتی که حساب واسطی که جهت پرداختی های شرکت انجام میشود بایستی به سازمان امورمالیاتی اعلام گردد… چون قبل از این برای مثلا پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی یک فقره چک شرکت صادر می کردیم و تحویل تحصیلدار شرکت میدادیم و از آنجاییکه بیمه تامی اجتماعی ،اداره مالیات و برخی ارگانها از ما چک تحویل نمی گرفتند و فقط بایستی این مبلغ به حساب ایشان واریز میشد این شخص تحصیلدار مجبور میشد که آن در حساب شخصی خود نقد کند و سپس آن را به حساب بیمه و یا مالیات و… واریز کند… چون حساب های حقوقی دارای کارت نمی باشد.(برای پرداخت قبوض برق و.. نیز به همین منوال).. و یا برای پرداخت قبوض مالیاتی مجبور بودیم که چک را صادر کنیم و تحصیلدار شرکت آن را به حساب خودش واریز کند و به اداره مالیات مراجعه کند و در اداره مالیات کارت شخصی خودش را بکشد… حال شرکت در نظر دارد بنده را که صندوقدار شرکت می باشم مجبور کرده تا حسابی به نام خودم باز کنم تا این امور از طریقی حساب حقیقی به نام خودم اینترنتی و یا از طریق کارت اینجانب انجام گردد بنده نیز به دلیل ترس از ایجاد مشکلات احتمالی در آینده راضی به انجام چنین کاری نیستم… حال سوال من این است آیا مدیریت عامل و یا هر شخص دیگری میتواند مرا مجبور به انجام چنین کاری کند؟ چون هر بار که من خواهش میکنم بنده را از این کار معاف کنند ایشان مصرتر می شوند که حتما این کار را باید انجام دهید( اول خواهشی و الان دستوری)… و یا اینکه برای حل این مشکل راه حل دیگری وجود دارد که بنده نیز از این استیصال خارج شوم… خواهش میکنم اگر این سوال را جای مناسبی نپرسیدم فوری راهنماییم کنید…

با سلام سوالی دارم و نمی دانم کجا بایستی این سوال را بپرسم و امیدوارم که بتونید کمکم کنید… بنده در یک شرکت معتبر تولیدی (در واحد مالی به عنوان کارمند مالی)مشغول به کار می باشد… مدیرمالی مجموعه (به گفته خودش بنا به بخشنامه سازمان امورمالیاتی) از مدیریت عامل شرکت خواسته شخصی به عنوان تنخواه گردان(صندوقدار) معرفی شود و برای این شخص حساب بانکی باز گردد تا برخی از پرداختی ها از حساب این تنخواه گردان انجام گردد(پرداختی های بالای ۵ میلیون تومان مثلا پرداختی های به تامین اجتماعی و یا پرداختی های سازمان امور مالیاتی و پرداخت قبوض و…) وقتی دلیل این کار را از ایشان می پرسم می گویند این قانون جدید سازمان امورمالیاتی که حساب واسطی که جهت پرداختی های شرکت انجام میشود بایستی به سازمان امورمالیاتی اعلام گردد… چون قبل از این برای مثلا پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی یک فقره چک شرکت صادر می کردیم و تحویل تحصیلدار شرکت میدادیم و از آنجاییکه بیمه تامی اجتماعی ،اداره مالیات و برخی ارگانها از ما چک تحویل نمی گرفتند و فقط بایستی این مبلغ به حساب ایشان واریز میشد این شخص تحصیلدار مجبور میشد که آن در حساب شخصی خود نقد کند و سپس آن را به حساب بیمه و یا مالیات و… واریز کند… چون حساب های حقوقی دارای کارت نمی باشد.(برای پرداخت قبوض برق و.. نیز به همین منوال).. و یا برای پرداخت قبوض مالیاتی مجبور بودیم که چک را صادر کنیم و تحصیلدار شرکت آن را به حساب خودش واریز کند و به اداره مالیات مراجعه کند و در اداره مالیات کارت شخصی خودش را بکشد… حال شرکت در نظر دارد بنده را که صندوقدار شرکت می باشم مجبور کرده تا حسابی به نام خودم باز کنم تا این امور از طریقی حساب حقیقی به نام خودم اینترنتی و یا از طریق کارت اینجانب انجام گردد بنده نیز به دلیل ترس از ایجاد مشکلات احتمالی در آینده راضی به انجام چنین کاری نیستم… حال سوال من این است آیا مدیریت عامل و یا هر شخص دیگری میتواند مرا مجبور به انجام چنین کاری کند؟ چون هر بار که من خواهش میکنم بنده را از این کار معاف کنند ایشان مصرتر می شوند که حتما این کار را باید انجام دهید( اول خواهشی و الان دستوری)… و یا اینکه برای حل این مشکل راه حل دیگری وجود دارد که بنده نیز از این استیصال خارج شوم… خواهش میکنم اگر این سوال را جای مناسبی نپرسیدم فوری راهنماییم کنید…
اپراتور ثبت هما روی پنج شنبه, 25 آبان 1396 08:19

سلام
دوست عزیز اگرچه درخواست مدیر عامل شرکت شما کاری غیر معقول است ولی پیشنهاد می شود به یک حقوق دان خبره نیز مراجعه کنید

سلام دوست عزیز اگرچه درخواست مدیر عامل شرکت شما کاری غیر معقول است ولی پیشنهاد می شود به یک حقوق دان خبره نیز مراجعه کنید
مهمان - بابك محمدي روی چهارشنبه, 08 شهریور 1396 17:15

درود
من به صورت شخصي سفارش هاي دكور ميسازم نه كارگاهي دارم نه شركتي كه به ثبت رسيده باشه در منزل كارهاي كوچك ميسازم ايا مشمول ماليات قرار ميگيرم ؟

درود من به صورت شخصي سفارش هاي دكور ميسازم نه كارگاهي دارم نه شركتي كه به ثبت رسيده باشه در منزل كارهاي كوچك ميسازم ايا مشمول ماليات قرار ميگيرم ؟
اپراتور ثبت هما روی پنج شنبه, 25 آبان 1396 08:33

با سلام
دوست عزیز چون محل فعالیت شما در هیچ جایی ثبت نشده و برای کارهایی که انجام می دهید فاکتور صادر نمی کنید، در اینصورت هیچ مالیاتی هم به شما تعلق نمی گیرد

با سلام دوست عزیز چون محل فعالیت شما در هیچ جایی ثبت نشده و برای کارهایی که انجام می دهید فاکتور صادر نمی کنید، در اینصورت هیچ مالیاتی هم به شما تعلق نمی گیرد
مهمان - مجتبی روی شنبه, 14 مرداد 1396 23:00

با سلام
سوالی داشتم
بنده سال 92 شرکتی ثبت کرده و فعالیت آنچنانی نداشته و هرگز به امور مالیاتی مراجعه نکرده ام و اظهارنامه نداده ام و دفاتر هم نداشته و پلمپی هم انجام ندادم کلا فعالیت مالیاتی هیچ انجام نشده
الان بعد 4 سال تکلیف مالیاتی شرکت بنده به چه صورت است
جریمه خواهم شد یا نه؟
تکلیف من چیست؟
لطفا بنده را کاملا راهنمایی کنید ممنون

با سلام سوالی داشتم بنده سال 92 شرکتی ثبت کرده و فعالیت آنچنانی نداشته و هرگز به امور مالیاتی مراجعه نکرده ام و اظهارنامه نداده ام و دفاتر هم نداشته و پلمپی هم انجام ندادم کلا فعالیت مالیاتی هیچ انجام نشده الان بعد 4 سال تکلیف مالیاتی شرکت بنده به چه صورت است جریمه خواهم شد یا نه؟ تکلیف من چیست؟ لطفا بنده را کاملا راهنمایی کنید ممنون
مهمان - احمدی روی پنج شنبه, 31 فروردين 1396 12:51

با سلام
بنده چندتا فاکتور فروش رسمی دارم که در سامانه مالیات ثبت کردهم اما بابت اینها فاکتور خرید ندارم.مالیات اینها چطوری برای من حساب میشه؟

با سلام بنده چندتا فاکتور فروش رسمی دارم که در سامانه مالیات ثبت کردهم اما بابت اینها فاکتور خرید ندارم.مالیات اینها چطوری برای من حساب میشه؟
اپراتور ثبت هما روی دوشنبه, 11 ارديبهشت 1396 12:03

درود بر شما
اشخاص باید هم فاکتور فروش ارائه دهند و هم فاکتور خرید و اگر ارائه نشود سر ممیز براشون جریمه در نظر میگیرد

درود بر شما اشخاص باید هم فاکتور فروش ارائه دهند و هم فاکتور خرید و اگر ارائه نشود سر ممیز براشون جریمه در نظر میگیرد
مهمان - مصطفی روی جمعه, 24 دی 1395 13:10


بنده تو کار پخش و توزیع تخم مرغ هستم.تخم مرغ رو از مرغداری میخرم و خودم میفروشم.درجاهای دولتی و نیمه دولتی خرید تخم مرغ رو منوط به داشتن کد اقتصادی یا دادن کد ملی و فاکتور رسمی کردن.بنده ثبت شرکت ندارم اگر کد ملی رو در فاکتور درج کنم برای من مالیات لحاظ میشه یا نه؟
شنیده بودم محصولات کشاورزی و دامی برای تولیدکنندگان معاف از پرداخت مالیات هست
ممنون میشم جواب بدید

بنده تو کار پخش و توزیع تخم مرغ هستم.تخم مرغ رو از مرغداری میخرم و خودم میفروشم.درجاهای دولتی و نیمه دولتی خرید تخم مرغ رو منوط به داشتن کد اقتصادی یا دادن کد ملی و فاکتور رسمی کردن.بنده ثبت شرکت ندارم اگر کد ملی رو در فاکتور درج کنم برای من مالیات لحاظ میشه یا نه؟ شنیده بودم محصولات کشاورزی و دامی برای تولیدکنندگان معاف از پرداخت مالیات هست ممنون میشم جواب بدید
اپراتور ثبت هما روی پنج شنبه, 21 ارديبهشت 1396 12:02

درود بر شما
فاکتوری که کد ملی شما قید شود رسمی محسوب نمیشود زیرا شما نه مجوز دارید نه شرکت
باید ابتدا شرکت به ثبت برسانید و روی آن شرکت کد اقتصادی دریافت کنید

درود بر شما فاکتوری که کد ملی شما قید شود رسمی محسوب نمیشود زیرا شما نه مجوز دارید نه شرکت باید ابتدا شرکت به ثبت برسانید و روی آن شرکت کد اقتصادی دریافت کنید
مهمان - babak روی پنج شنبه, 23 دی 1395 14:10

با سلام. عضو هیات مدیره و سهام دار (یک درصد)، یک شرکت سهامی خاص هستم. 98 درصد سهم به نام مدیر عامل است که وی نیز تنها دارنده حق امضا طبق اساسنامه است. این شرکت چند سال فعالیت داشته و مالیات نداده و اکنون چند سال هم هست که هیچگونه فعالیتی ندارد. سوالم این استکه اداره دارایی، می تواند "تمام بدهی مالیاتی" شرکت را از من که تنها یک درصد سهم دارم مطالبه نماید؟
ضمنا اگر این مالیات پرداخت نشود ممکن است زمان معامله ملک شخصی ام یا از طریق حسابهای شخصی ام مطالبه شود؟ تشکر

با سلام. عضو هیات مدیره و سهام دار (یک درصد)، یک شرکت سهامی خاص هستم. 98 درصد سهم به نام مدیر عامل است که وی نیز تنها دارنده حق امضا طبق اساسنامه است. این شرکت چند سال فعالیت داشته و مالیات نداده و اکنون چند سال هم هست که هیچگونه فعالیتی ندارد. سوالم این استکه اداره دارایی، می تواند "تمام بدهی مالیاتی" شرکت را از من که تنها یک درصد سهم دارم مطالبه نماید؟ ضمنا اگر این مالیات پرداخت نشود ممکن است زمان معامله ملک شخصی ام یا از طریق حسابهای شخصی ام مطالبه شود؟ تشکر
اپراتور ثبت هما روی پنج شنبه, 21 ارديبهشت 1396 12:13

درود بر شما
شرایط ممنوع الخروج شدن و یا ممنون المعامله شدن فقط شامل مدیر عامل میشود البته که اگر بدهی مالیاتی به مدیر عامل اعلام شود هر کدام از سهامداران به میزان درصد سهم خود موظف به پرداخت آن هستند

درود بر شما شرایط ممنوع الخروج شدن و یا ممنون المعامله شدن فقط شامل مدیر عامل میشود البته که اگر بدهی مالیاتی به مدیر عامل اعلام شود هر کدام از سهامداران به میزان درصد سهم خود موظف به پرداخت آن هستند
مهمان - ح ح روی چهارشنبه, 22 دی 1395 16:24

سلام.
یه سوالی داشتم اگر بتونید راهنمایی کنید متشکر می شم.
من دو تا شرکت ثبت شده دارم که با یکی از این شرکت ها هیچ فعالیتی نکردیم. پارسال که باید درخواست دفتر روزنامه میدادیم اشتباها بچه ها شماره دفتر روزنامه ای که برای شرکت غیر فعالم اومده رو برای اظهار نامه دفتر روزنامه شرکت فعالم رد کردن بعد ما متوجه شدیم که این اشتباه اتفاق افتاده و این در حالیه که ظاهرا حسابدار قبلی من اصلا درخواستی رد نکرده بوده برای دفتر روزنامه سال 94 شرکت فعالم . یعنی من الآن برای شرکت فعالم هیچ دفتر روزنامه ای ندارم که گزارش 94 رو واردش کنیم و در ضمن شماره دفتر روزنامه شرکت غیر فعال اشتباها به اداره مالیات داده شده. حال باید چه کنم که بتونم قانونی یک دفتر روزنامه سریع بگیریم تا بتونیم گزارش مالیات سال 94 رو برای شرکت فعال واردش کنیم. متشکرم

سلام. یه سوالی داشتم اگر بتونید راهنمایی کنید متشکر می شم. من دو تا شرکت ثبت شده دارم که با یکی از این شرکت ها هیچ فعالیتی نکردیم. پارسال که باید درخواست دفتر روزنامه میدادیم اشتباها بچه ها شماره دفتر روزنامه ای که برای شرکت غیر فعالم اومده رو برای اظهار نامه دفتر روزنامه شرکت فعالم رد کردن بعد ما متوجه شدیم که این اشتباه اتفاق افتاده و این در حالیه که ظاهرا حسابدار قبلی من اصلا درخواستی رد نکرده بوده برای دفتر روزنامه سال 94 شرکت فعالم . یعنی من الآن برای شرکت فعالم هیچ دفتر روزنامه ای ندارم که گزارش 94 رو واردش کنیم و در ضمن شماره دفتر روزنامه شرکت غیر فعال اشتباها به اداره مالیات داده شده. حال باید چه کنم که بتونم قانونی یک دفتر روزنامه سریع بگیریم تا بتونیم گزارش مالیات سال 94 رو برای شرکت فعال واردش کنیم. متشکرم
ثبت شرکت هما روی چهارشنبه, 22 دی 1395 16:38

باسلام خدمت شما دوست گرامی
متاسفانه هیچ راهی وجود ندارد و شما جریمه مالیاتی می شوید و برای اینکه میزان این جریمه کمتر شود بهتر است هرچه سریعتر به سرممیزی خود مراجعه نمایید

باسلام خدمت شما دوست گرامی متاسفانه هیچ راهی وجود ندارد و شما جریمه مالیاتی می شوید و برای اینکه میزان این جریمه کمتر شود بهتر است هرچه سریعتر به سرممیزی خود مراجعه نمایید
مهمان - کامران روی دوشنبه, 20 دی 1395 02:22

سلام وخسته نباشید, مالیات شرکتهای غیر فعال چقدر است؟

سلام وخسته نباشید, مالیات شرکتهای غیر فعال چقدر است؟
اپراتور ثبت هما روی دوشنبه, 20 دی 1395 02:22

سلام , شرکتهایی که فاقد درآمد هستند می بایست اظهارنامه عملکرد سفید ارسال نمایند و طبیعتا مالیاتی برای این دسته از شرکت ها وجود نخواهد داشت .

سلام , شرکتهایی که فاقد درآمد هستند می بایست اظهارنامه عملکرد سفید ارسال نمایند و طبیعتا مالیاتی برای این دسته از شرکت ها وجود نخواهد داشت .
مهمان - mansour روی یکشنبه, 12 دی 1395 12:22

سلام خسته نباشید مالیات عملکرد مگه 25درصد نیست؟

سلام خسته نباشید مالیات عملکرد مگه 25درصد نیست؟
مهمان - الهام روی شنبه, 27 آذر 1395 23:28

سلام وقت شما بخیر
ایا با اجاره نامه مسکونی بدون کد رهگیری میتوان برای دریافت کد اقتصادی اقدام کرد؟ و اینکه حتما مالک باید در این باره باخبر باشد؟ مشکلی برای مالک به وجود نمی آید؟

ممنون میشوم پاسخگوی سوال من باشد.با تشکر

سلام وقت شما بخیر ایا با اجاره نامه مسکونی بدون کد رهگیری میتوان برای دریافت کد اقتصادی اقدام کرد؟ و اینکه حتما مالک باید در این باره باخبر باشد؟ مشکلی برای مالک به وجود نمی آید؟ ممنون میشوم پاسخگوی سوال من باشد.با تشکر
مهمان - شاهرخ روی یکشنبه, 21 آذر 1395 17:15

سلام و خسته نباشید, مقدار مالیات بر درآمد چگونه محاسبه می گردد ؟

سلام و خسته نباشید, مقدار مالیات بر درآمد چگونه محاسبه می گردد ؟
اپراتور ثبت هما روی یکشنبه, 21 آذر 1395 17:15

سلام, پس از ارسال اظهارنامه عملکرد سالانه و مشخص شدن سود خالص شرکت ،حدود یک بیستم از کل سود سالانه با توجه به نظر سرممیزی مالیات قابل پرداخت خواهد بود.

سلام, پس از ارسال اظهارنامه عملکرد سالانه و مشخص شدن سود خالص شرکت ،حدود یک بیستم از کل سود سالانه با توجه به نظر سرممیزی مالیات قابل پرداخت خواهد بود.
مهمان - نيما نهاني روی سه شنبه, 09 آذر 1395 09:45

سلام
من در سال ٩٢ شركت ثبت كردم در خصوص نگهداري فضاي سبز و كار هاي عمراني ولي تا الان هيچ فعاليتي در شركت انجام نشده در اصل فقط ثبت شده و تنها دفاتر پلمپ كردم ، ثبت نام مالياتيشم مرحله پيش ثبت نامش انجام شده
ميخواستم بدونم ايا به مشكل ميخورم از نظر مالياتي چون ثبت نام رو تا الان تكميل نكردم و هيچ دفتر سفيدي رو براي ماليات ارسال نكردم
ممنون ميشم راهنماييم كنيد كه چيكار بايد انجام بدم

سلام من در سال ٩٢ شركت ثبت كردم در خصوص نگهداري فضاي سبز و كار هاي عمراني ولي تا الان هيچ فعاليتي در شركت انجام نشده در اصل فقط ثبت شده و تنها دفاتر پلمپ كردم ، ثبت نام مالياتيشم مرحله پيش ثبت نامش انجام شده ميخواستم بدونم ايا به مشكل ميخورم از نظر مالياتي چون ثبت نام رو تا الان تكميل نكردم و هيچ دفتر سفيدي رو براي ماليات ارسال نكردم ممنون ميشم راهنماييم كنيد كه چيكار بايد انجام بدم
مهمان - فهیمه روی یکشنبه, 23 آبان 1395 18:54

سلام , آیا کد اقتصادی قابل تغییر است و هر دفعه که مکان شرکت عوش شد دوباره باید گرفته بشه؟

سلام , آیا کد اقتصادی قابل تغییر است و هر دفعه که مکان شرکت عوش شد دوباره باید گرفته بشه؟
اپراتور ثبت هما روی یکشنبه, 23 آبان 1395 18:55

سلام , کد اقتصادی همانند شناسه ملی به هیچ وجه تغییر نمی یابد و با تغییر مکان شرکت و تغییر حوزه ی مالیاتی تنها شمار واحد مالیاتی و پرونده و دیگر موارد پرونده مالیاتی تغییر می یابد و خود کد اقتصادی ثابت می باشد.

سلام , کد اقتصادی همانند شناسه ملی به هیچ وجه تغییر نمی یابد و با تغییر مکان شرکت و تغییر حوزه ی مالیاتی تنها شمار واحد مالیاتی و پرونده و دیگر موارد پرونده مالیاتی تغییر می یابد و خود کد اقتصادی ثابت می باشد.
مهمان - علی روی چهارشنبه, 31 شهریور 1395 11:48

درود
من یک پیمان دارم که در سال ۹۴ بسته شده و کار رو هم در پایان سال ۹۴ انجام دادم ولی پولشو تیر ۹۵ دریافت کردم؛ اظهارنامه ی عملکرد رو باید امسال میدادم یا صبر کنم تیرماه ۹۶ ارائه بدم؟

درود من یک پیمان دارم که در سال ۹۴ بسته شده و کار رو هم در پایان سال ۹۴ انجام دادم ولی پولشو تیر ۹۵ دریافت کردم؛ اظهارنامه ی عملکرد رو باید امسال میدادم یا صبر کنم تیرماه ۹۶ ارائه بدم؟
ثبت شرکت هما روی چهارشنبه, 31 شهریور 1395 17:15

با سلام و احترام خدمت شما دوست گرامی
قرارداد شما برای سال 1394 بوده است به همین دلیل اظهارنامه برای همان سال باید ارائه میشد

با سلام و احترام خدمت شما دوست گرامی قرارداد شما برای سال 1394 بوده است به همین دلیل اظهارنامه برای همان سال باید ارائه میشد
مهمان - سامان یگانه روی شنبه, 13 شهریور 1395 09:18

مالیات تکلیفی چیست؟

مالیات تکلیفی چیست؟
ثبت شرکت هما روی شنبه, 13 شهریور 1395 09:34

با سلام و احترام خدمت شما دوست گرامی
مالیات تکلیفی مربوط به قراردادهای شرکت می باشد و شرکتی که در طرفین قرارداد طرفه پرداخت کننده مبلغ قرارداد می باشد می بایست 3 درصد از کل مبلغ قرارداد را از طرف مقابل کسر کرده و به دارایی پرداخت نماید .
ذکر موارد فوق تا حدودی به روشن نمودن بحث مالیات شرکت ها کمک می نماید و ترس از به ثبت رساندن شرکت ها به دلیل مباحث مالیاتی را می کاهد .
اما آیا نوع شرکت ربطی به میزان مالیات دارد؟ مثلا در کدام یک از شرکت های با مسئولیت محدود و سهامی خاص مالیات کمتر است ؟ در جواب باید گفت همواره مالیات بر درآمد می باشد و ربطی به نوع شرکت ندارد .
البته به طور کلی موسسات غیر انتفاعی مانند موسسات خیریه معاف از مالیات هستند و هم چنین تعاونی ها مالیات کمتری نسبت به دیگر شرکت ها پرداخت می نمایند .

با سلام و احترام خدمت شما دوست گرامی مالیات تکلیفی مربوط به قراردادهای شرکت می باشد و شرکتی که در طرفین قرارداد طرفه پرداخت کننده مبلغ قرارداد می باشد می بایست 3 درصد از کل مبلغ قرارداد را از طرف مقابل کسر کرده و به دارایی پرداخت نماید . ذکر موارد فوق تا حدودی به روشن نمودن بحث مالیات شرکت ها کمک می نماید و ترس از به ثبت رساندن شرکت ها به دلیل مباحث مالیاتی را می کاهد . اما آیا نوع شرکت ربطی به میزان مالیات دارد؟ مثلا در کدام یک از شرکت های با مسئولیت محدود و سهامی خاص مالیات کمتر است ؟ در جواب باید گفت همواره مالیات بر درآمد می باشد و ربطی به نوع شرکت ندارد . البته به طور کلی موسسات غیر انتفاعی مانند موسسات خیریه معاف از مالیات هستند و هم چنین تعاونی ها مالیات کمتری نسبت به دیگر شرکت ها پرداخت می نمایند .
مهمان - ع.پ روی جمعه, 12 شهریور 1395 08:37

با سلام
احتراما نظر به اصلاحیه قانون مالیاتهای مستقیم که شرط برخورداری از هرگونه معافیت مالیاتی را ارایه اظهار نامه ذکرنموده آیا برای برخورداری از معافیت ماده 53 تبصره 11 املاک اجاری برای عملکرد سال 1394نیز ارایه اظهار نامه الزامی است یا این مورد برای عملکرد سال 95 و بعد از آن الزامی می باشد؟

با سلام احتراما نظر به اصلاحیه قانون مالیاتهای مستقیم که شرط برخورداری از هرگونه معافیت مالیاتی را ارایه اظهار نامه ذکرنموده آیا برای برخورداری از معافیت ماده 53 تبصره 11 املاک اجاری برای عملکرد سال 1394نیز ارایه اظهار نامه الزامی است یا این مورد برای عملکرد سال 95 و بعد از آن الزامی می باشد؟
مهمان - م. اصغریان روی دوشنبه, 11 مرداد 1395 09:55

سلام برشما اگر سرمایه شرکتم بالا باشه برای اداره دارایی به مشکل میخورم مالیات شرکتم رو زیاد حساب میکنن؟

سلام برشما اگر سرمایه شرکتم بالا باشه برای اداره دارایی به مشکل میخورم مالیات شرکتم رو زیاد حساب میکنن؟
مهمان - محسن اکبری روی دوشنبه, 04 مرداد 1395 09:43

با سلام من کارمند دفتر اسناد هستم لیست حقوق کارکنان رو که امسال بردیم واسه سالهای89 تا 93 تو پرونده نبود چند سال رو هم نداده بودیم به همین دلیل واسه اون پنج سال ازماجریمه گرفتن برگ تشخیص صادر کردن ما هم پرداخت کردیم ميخواستم بدونم که پرونده ی اون پنج سال بسته میشه یا این که دوباره میتونن سال 89 تا 93 رو بررسی کنن

با سلام من کارمند دفتر اسناد هستم لیست حقوق کارکنان رو که امسال بردیم واسه سالهای89 تا 93 تو پرونده نبود چند سال رو هم نداده بودیم به همین دلیل واسه اون پنج سال ازماجریمه گرفتن برگ تشخیص صادر کردن ما هم پرداخت کردیم ميخواستم بدونم که پرونده ی اون پنج سال بسته میشه یا این که دوباره میتونن سال 89 تا 93 رو بررسی کنن
ثبت شرکت هما روی دوشنبه, 04 مرداد 1395 11:03

با سلام خدمت شما
اینگونه پرونده ها باید بررسی بشوند در اداره دارایی میتواند پاسخگوی سئوال شما باشد.

با سلام خدمت شما اینگونه پرونده ها باید بررسی بشوند در اداره دارایی میتواند پاسخگوی سئوال شما باشد.
مهمان - هدا رازقی روی یکشنبه, 03 مرداد 1395 09:42

روز بخیر
دفترسال گذشته من سفییده هیچ فعالیتی نداشتم چیکارش باید کنم؟

روز بخیر دفترسال گذشته من سفییده هیچ فعالیتی نداشتم چیکارش باید کنم؟
ثبت شرکت هما روی یکشنبه, 03 مرداد 1395 10:23

با سلام
تا 10 سال دفاتر را باید نگه دارید.

با سلام تا 10 سال دفاتر را باید نگه دارید.
مهمان - علی روی پنج شنبه, 10 تیر 1395 19:54

سلام.پدرم یه کارگاه دارد که در اداره مالیات پرونده دارد.می خواستم بدونم چطوری می تونم پرونده مالیاتی پدرم را ببندم و به نام خودم باز کنم.چه مدت طول می کشد.

سلام.پدرم یه کارگاه دارد که در اداره مالیات پرونده دارد.می خواستم بدونم چطوری می تونم پرونده مالیاتی پدرم را ببندم و به نام خودم باز کنم.چه مدت طول می کشد.
مهمان - مرادی روی شنبه, 04 ارديبهشت 1395 18:35

با سلام بنده چند سال است موسسه غیرتجاری ثبت کرده ام با موضوع موسسه حقوقی . ولی تا الان نه کد اقتصادی گرفتم نه مالیات دادم و نه کسی برای گرفتن مالیان بهم مراجعه کردم . ایا امکان داره برام مشکلی پیش بیاد .

با سلام بنده چند سال است موسسه غیرتجاری ثبت کرده ام با موضوع موسسه حقوقی . ولی تا الان نه کد اقتصادی گرفتم نه مالیات دادم و نه کسی برای گرفتن مالیان بهم مراجعه کردم . ایا امکان داره برام مشکلی پیش بیاد .
ثبت شرکت هما روی یکشنبه, 05 ارديبهشت 1395 09:55

با سلام ، چون شما موسسه حقوقی هستید مشکلی چندانی برای شما پیش نمی آید البته با صلاحدید سرممیز شما ولی هر چه سریعتر اقدام کنید برای انجام این امور بهتر است.

با سلام ، چون شما موسسه حقوقی هستید مشکلی چندانی برای شما پیش نمی آید البته با صلاحدید سرممیز شما ولی هر چه سریعتر اقدام کنید برای انجام این امور بهتر است.
مهمان - مجید روی چهارشنبه, 25 فروردين 1395 08:51

سلام تشکر می کنم از سایت خوبتان یک شرکت واردات خودرو در سال ۹۳ به ثبت رسانده شده است که تاکنون فعالیتی نداشته است و از اول مهر ماه شروع به فعالیت نموده است خواهشمند است راهنمایی فرمائید بابت ثبت نامه ارزش افزوده و گرفتن گواهی ارزش افزوده و اینکه من اگر هزینه شماره گذاری را در فاکتور فروش بیاورم آیا به آن ارزش افزوده تعلق می گیرد?

سلام تشکر می کنم از سایت خوبتان یک شرکت واردات خودرو در سال ۹۳ به ثبت رسانده شده است که تاکنون فعالیتی نداشته است و از اول مهر ماه شروع به فعالیت نموده است خواهشمند است راهنمایی فرمائید بابت ثبت نامه ارزش افزوده و گرفتن گواهی ارزش افزوده و اینکه من اگر هزینه شماره گذاری را در فاکتور فروش بیاورم آیا به آن ارزش افزوده تعلق می گیرد?
ثبت شرکت هما روی چهارشنبه, 25 فروردين 1395 09:06

با سلا م بله به شما تعلق میگیرد و ارائه فاکتورها نیز در صورت نیاز اجباری است.

با سلا م بله به شما تعلق میگیرد و ارائه فاکتورها نیز در صورت نیاز اجباری است.
ثبت شرکت هما روی دوشنبه, 16 فروردين 1395 09:08

با سلام ، دو در هزار سرمایه در موقع ثبت شرکت شما دریافت شده است در حال حاضر بستگی به سر ممیز شما در دارایی دارد که چه تصمیمی برای کار شما گرفته شود

با سلام ، دو در هزار سرمایه در موقع ثبت شرکت شما دریافت شده است در حال حاضر بستگی به سر ممیز شما در دارایی دارد که چه تصمیمی برای کار شما گرفته شود
ثبت شرکت هما روی دوشنبه, 16 فروردين 1395 09:08

با سلام ، دو در هزار سرمایه در موقع ثبت شرکت شما دریافت شده است در حال حاضر بستگی به سر ممیز شما در دارایی دارد که چه تصمیمی برای کار شما گرفته شود

با سلام ، دو در هزار سرمایه در موقع ثبت شرکت شما دریافت شده است در حال حاضر بستگی به سر ممیز شما در دارایی دارد که چه تصمیمی برای کار شما گرفته شود
مهمان - نیما توسلی روی یکشنبه, 15 فروردين 1395 01:32

با سلام و عرض تبریک سال نو
آیا شما میتونید اجاره نامه رسمی کدرهگیری دار برای شرکت من بگیرید؟

با سلام و عرض تبریک سال نو آیا شما میتونید اجاره نامه رسمی کدرهگیری دار برای شرکت من بگیرید؟
مهمان
شنبه, 28 مهر 1397

کد امنیتی تصویر