2 نکته مهم در مورد ثبت شرکت سهامی خاص:

برای ثبت شرکت اگر چه مهم است تمامی مراحل و شرایط ثبت به طور کامل انجام گیرد اما توجه به مسائلی که بعد از ثبت ممکن است اتفاق بیفتد بسیار حائز اهمیت است، به همین دلیل در این مطلب سعی می شود به دو نکته مهم در مورد ثبت شرکت های سهامی خاص که بعد از ثبت بیشتر نمایان می شود اشاره نماییم.
آدرس دفتر مرکزی شرکت و سهامداران آن دو مقوله مهم در ثبت شرکتهای سهامی خاص می باشد که در ادامه به تشریح آنها می پردازیم.

1-آدرس دفتر مرکزی :

آدرس در هنگام ثبت شرکت که در روزنامه رسمی تاسیس شرکت نیز قید می گردد از چند جهت دارای اهمیت است که به دو نکته مهم آن اشاره می نماییم
الف) اولین نکته مهم در مورد آدرس شرکت بعد از به ثبت رسیدن آن و در زمان تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی می باشد زیرا در زمان تشکیل پرونده مالیاتی ارائه اجاره نامه رسمی از آدرس شرکت و یا سند رسمی ضروری می باشد ،هم چنین یکی دیگر از مدارک مهم جهت اخذ کد اقتصادی ارائه قبض تلفن که آدرس و کدپستی شرکت به درستی در آن قید شده باشد و تاییدیه ی کد پستی از اداره پست می باشد.
به همین منظور در زمان ثبت شرکت می بایست به این نکته که آدرس شرکت دقیقا با آدرس تایید شده از اداره پست یکی باشد توجه داشت.
ب) دومین نکته در مورد آدرس دفتر مرکزی برای اخذ دفاتر پلمپ دفاتر تجاری می باشد ،با توجه به سامانه ای شدن اخذ پلمپ دفاتر تجاری شرکتها در تهران می بایست برای اخذ این دفاتر ابتدا از طریق سامانه اداره ثبت شرکتها نسبت به ثبت نام اینترنتی اقدام نمود و پس از اخذ اظهارنامه از سایت نسبت به ارسال مدارک به اداره ثبت شرکتها اقدام نمود ،نکته قابل توجه در این مطلب آدرس دفتر مرکزی می باشد زیرا در هنگام ثبت نام برای اخذ پلمپ دفاتر تجاری آدرسی که در آخرین روزنامه رسمی شرکت قید شده در سامانه قید می گردد و دفاتر به همان آدرس ارسال می گردد به همین دلیل شرکتهایی که آدرس دفتر مرکزی آنها سوری می باشد نمی توانند نسبت به اخذ این دفاتر اقدام نمایند.

2-سهامداران شرکت سهامی خاص :

نکته مهم دوم در مورد سهامداران شرکتهای سهامی خاص می باشد ،دلیل اهمیت این موضوع نسبت به سایر شرکتها مانند شرکتهای مسئولیت محدود این می باشد که در شرکتهای سهامی خاص جابجایی سهامداران و یا همان ورود و خروج سهامداران تنها به وسیله صورتجلسه نقل و انتقال سهام امکان پذیر است و این صورتجلسه به ثبت نخواهد رسید مگر اینکه ابتدا مفاصا حساب نقل و انتقال سهام از دارایی مربوطه اخذ گردد.
اخذ مفاصا حساب نقل و انتقال سهام منوط به دارا بودن کد اقتصادی شرکت می باشد و شرکتهایی که کد اقتصادی ندارند نمی توانند سهامداری را وارد و یا خارج نمایند این در حالی است که در شرکتهای مسئولیت محدود و موسسات غیرتجاری ورود و خروج شریک نیازی به ارائه مفاصا حساب نخواهد داشت.
به همین دلیل انتخاب سهامداران در هنگام ثبت شرکت سهامی خاص نیاز به دقت فراوانی خواهد داشت.
نکته دیگر در مورد سهامداران شرکت سهامی خاص در مورد لیست سهامداران می باشد ،با توجه به اینکه نقل و انتقال سهام در این شرکتها در روزنامه رسمی کشور آگهی نمی گردد و جزء آیین نامه های داخلی شرکتها می باشد به همین علت آگاهی از لیست دقیق سهامداران از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا تنظیم هرگونه صورتجلسه اعم از تغییرات ، تمدید و یا هرنوع صورتجلسه قابل ثبت دیگر نیاز به ارائه لیست سهامداران شرکت خواهد داشت.
لازم به ذکر است در صورتی که آخرین لیست سهامداران شرکت مفقود و یا معدوم گردد لازم است احدی از سهامداران شرکت به شورای حل اختلاف مراجعه نموده و با اخذ نامه درخواست لیست سهامداران شرکت این لیست را از اداره ثبت شرکتها اخذ نماید.
در این مطلب سعی شد دو نکته مهم در مورد شرکتهای سهامی خاص ارائه گردد ،در مطالب جداگانه نکات مهم و قابل ذکر دیگر در سایت ژیهات قرار خواهد گرفت.
کارشناسان و وکلای مجرب ثبت شرکت ژیهات آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان در زمینه ثبت شرکتها و امور مالیاتی مربوط به آنها می باشند.
تماس از شنبه تا پنج شنبه از ساعت 8 الی 18 : 02144979434 (خط ویژه )
تماس همه روزه از ساعت 8 الی 22 : 09128963121

برای امورات ثبتی
ما با شما تماس میگیرم

کافیست شماره تماس خود را در کادر زیر وارد کنید.

این مطلب را بصورت صوتی بشنوید.

امتياز دهيد:

Related Posts

 

نظرات 19

مهمان - سعید در روز یکشنبه, 19 دی 1395 23:14

سلام وخسته نباشید , آیا شرکتی که کد اقتصادی ندارد میتواند سهامداری را به شرکت وارد کند؟

اپراتور ثبت ژيهات در روز یکشنبه, 19 دی 1395 23:14

سلام , خیر شرکتهایی که کد اقتصادی ندارند نمی توانند سهامداری را وارد و یا خارج نمایند.

مهمان - امید در روز دوشنبه, 22 آذر 1395 12:57

سلام و خسته نباشید , شما میتونید توی طراحی موضوع کمکم کنید؟

اپراتور ثبت ژيهات در روز دوشنبه, 22 آذر 1395 12:58

سلام , بله حتما , برای طراحی موضوع به با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

مهمان - پور مقصودی در روز دوشنبه, 24 آبان 1395 16:27

سلام و خسته نباشید
چرا باید برای گرفتن پلمپ دفاتر به سامانه مراجعه کنیم؟

اپراتور ثبت ژيهات در روز دوشنبه, 24 آبان 1395 16:27

سلام , با توجه به سامانه ای شدن اخذ پلمپ دفاتر تجاری شرکتها در تهران می بایست برای اخذ این دفاتر ابتدا از طریق سامانه اداره ثبت شرکتها نسبت به ثبت نام اینترنتی اقدام نمود و پس از اخذ اظهارنامه از سایت نسبت به ارسال مدارک به اداره ثبت شرکتها اقدام نمود .

مهمان - فرهاد کیوانی در روز یکشنبه, 14 شهریور 1395 06:12

سهامداران شرکت های سهامی خاص در چه صورتی می توانند ورود و خروج داشته باشند؟

ثبت شرکت ژیهات در روز یکشنبه, 14 شهریور 1395 11:09

با سلام خدمت شما دوست گرامی
نکته مهم دوم در مورد سهامداران شرکتهای سهامی خاص می باشد ،دلیل اهمیت این موضوع نسبت به سایر شرکتها مانند شرکتهای مسئولیت محدود این می باشد که در شرکتهای سهامی خاص جابجایی سهامداران و یا همان ورود و خروج سهامداران تنها به وسیله صورتجلسه نقل و انتقال سهام امکان پذیر است و این صورتجلسه به ثبت نخواهد رسید مگر اینکه ابتدا مفاصا حساب نقل و انتقال سهام از دارایی مربوطه اخذ گردد.

مهمان - رامین میرزایی در روز چهارشنبه, 30 تیر 1395 05:55

خسته نباشید
سهامداران می تونن عضو بازرسین هم باشن؟

ثبت شرکت ژیهات در روز چهارشنبه, 30 تیر 1395 10:09

با سلام خدمت شما
امکان این موضوع نمی باشدکه سهامدار بتواند جزو بازرسین باشد.

مهمان - تارا رضایی در روز دوشنبه, 28 تیر 1395 11:57

بازرسین میتونن اعضای خانواده باشن؟

ثبت شرکت ژیهات در روز دوشنبه, 28 تیر 1395 12:38

با سلام و احترام
بازرسین نمی توانند هیچ نسبت سببی و نسبی با سهامداران داشته باشند

مهمان - محمود در روز چهارشنبه, 08 ارديبهشت 1395 18:51

سلام من مدرک مهندسی برق دارم یکی از اقوام که در جهاد کشاورزی شرکت اجرایی پیمانکاری داره کپی مدرک منو با شماره بیمه ام گرفت برای ارزیابی که احتمالا برای شرکتش میخواد حالا یه سوال داشتم اینکار که سوری هستش ایا برا من مسئولیت یا عواقب بدی داره؟
ایا برای من برای محدودیتی از نظر اینکه بخوام مدرکمو جایه دیگه استفده کنم داره؟
باتشکر

مهمان - محمدرضا در روز شنبه, 28 فروردين 1395 04:17

سلام و خسته نباشید ، من میخوام یه شرکت سهامی خاص ثبت کنم ، آدرس سوری میتونم ابتدای کار بدم و بعدا تغییر بدم ؟

ثبت شرکت ژیهات در روز شنبه, 28 فروردين 1395 04:28

با سلام خدمت شما
بله امکان این میباشد که شرکت با یک آدرس سوری به ثبت برسد و بعد تغییر آدرس اعمال گردد.

ثبت شرکت ژیهات در روز یکشنبه, 09 اسفند 1394 05:47

با سلام
زمانی که از طرف اداره ثبت اسم شرکت تایید شد شما باید واریزی به بانک را انجام بدهید و پول را بحساب شرکت در شرف تاسیس ریخته و گواهی ان را به اداره ثبت ارائه دهید

مهمان - رشید سییفی در روز یکشنبه, 09 اسفند 1394 05:30

با سلام من یه شرکت سهامی خاص ثبت کردم و اون اسمی که میخواستم تاییدشده الان هنوز اوراق شرکت رو امضاء نکردیم که بفرستیم یکی از سهام داران میخواهد از شرکت خارج بشه و کسی دیگه ورود پیدا کنه میتونم الان عوض کنم و اسم شرکتم نمیخوام تغییر کند؟

ثبت شرکت ژیهات در روز یکشنبه, 09 اسفند 1394 05:52

با سلام
در حال حاضر نمی توانید هیچ تغییری بدهید چون ثبت نام باید از اول انجام شود و این نام نمی شود مجدد تایید شود ولی اگر این نام برای شما مهم است میتوانید اجازه دهید شرکت ثبت بشود و بعد صورتجلسه تنظیم و این امر را انجام دهید

مهمان - مریلا زارع در روز شنبه, 08 اسفند 1394 18:25

سلام برای ثبت شرکت سهامی خاص چه موقع 35 درصدو باید واریز کرد؟ و این پولو به چه حسابی بریزیم؟

مهمان
دوشنبه, 07 فروردين 1396

تصوير امنيتي