نکاتی برای انتخاب نام شرکت

زمانی که می خواهید شرکت خود را ثبت کنید، نیازدارید که نامی مناسب برای آن انتخاب کنید. انتخاب نام مناسب برای شرکت می تواند تمایز شدیدی بین شما و رقبا ایجاد کند و این می تواند شما را به بهترین مکانهای رقابتی برساند. همیشه باید نام هایی که محصولات شما ، خدمات و به طور کلی موفقیت و توسعه کارتان را بیان گر باشد ، اصولا نام هایی که ساده تر و کوتاه تر هستند، بیشتر به ذهن می مانند. کارشناسان با تجربه ثبت شرکت هما در ادامه توضیحی از راهنمای انتخاب نام آماده کرده اند که شما موکل گرامی راحت تر نام شرکت خود را انتخاب کنید که درصد رد آن از اداره ثبت شرکتها کمتر باشد.

راهنمای تعیین نام برای شرکت :

• تعیین نام هرشخصیت حقوقی همراه با ثبت شرکت یا موسسه منوط به رعایت کلیه قوانین و دستورات مربوطه و عندالاقتضاء اخذ مجوزهای لازم و ارائه کلیه مدارک ثبت شرکت ممکن خواهد بود.
• متقاضی تعیین نام شرکت می بایست احدی از سهامداران یا موسسین یا وکیل رسمی دادگستری ( با ارائه وکالتنامه ) باشد.
• نامهای درخواستی متقاضیان نباید سابقه عین ، تشابه و یا نظیر در بانک اطلاعاتی اداره کل ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری داشته باشد. (بند 138 بخشنامه های ثبتی)
• از بکارگیری اسامی و اصطلاحات بیگانه در نام شرکت یا موسسه خـودداری نموده و درصورت ابهام درخصوص نداشتن معادل فارسـی می بایست به بانک اطلاعاتی یا کتابهای مرجع و لغتنامه های زبان و ادب فارسی مراجعه نمود و درغیراین صورت از فرهنگستان زبان و ادب فارسی استعلام شود.
• واژه هایی که فرهنگستان زبان و ادب فارسی وضع معادل فارسی را برای آنها ضروری نمی داند و نیز کلماتی که هنوز واژه فارسی معادل آنها از سوی فرهنگستان به تصویب نرسیده است از شمول قانون " ممنوعیت به کارگیری اسامی ، عناوین و اصطلاحات بیگانه " مستثنی هستند.
• استفاده از اسامی مشهوره که باعث فریب افکار عمومی می شود ممنوع می باشد .
• اسامی که خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه و مذهبی باشد قابل تأیید و ثبت نمی باشد.
• کلماتی از قبیل ساختمانی ، بازرگانی ، تجاری ، مهندسی ، مهندسی مشاور ، حقوقی ، تولیدی و ... شرحی برموضوع فعالیت محسوب می شود و در بررسی نام یا نامهای درخواستی به منظور رعایت عدم سابقه و تشابه جزئی از نام محسوب نمی شود.
• استفاده از کلماتی از قبیل بنیاد، انجمن، کانون، تشکل، بانک، بهزیستی، بهداشت، گمرک، ارشاد، تبلیغ، تبلیغات، فرهنگی هنری ، صندوق قرض الحسنه ، لیزینگ و... در نام شرکت یا موسسه مستلزم اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح می باشد .

sabte-sherat-d-1.jpg

• استفاده از کلماتی از قبیل ایران، کشور، ملی ، ملت و ... در نامهای پیشنهادی به دلیل جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی پذیرفته نمی شود.
• استفاده از گویش ها و لهجه بومی در نامهای پیشنهادی با ارائه تائیدیه از کتب فرهنگ بومی و درغیراین صورت با ارائه تائیدیه از فرمانداری ، شورای شهر، بخشداری بلامانع می باشد.
• ارائه مستندات فرهنگ لغات فارسی یا بومی و نقشه جغرافیایی ایران جهت تأیید مکان استفاده شده در نام در اسامی پیشنهادی توسط شرکت یا موسسه در شرف تأسیس به اداره کل ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری الزامی است.
• پیشنهاد اسامی و اتخاذ عناوینی که اختصاص به تشکیلات دولتی و کشوری دارد از طرف متقاضیان پذیرفته نخواهد شد.
• استفاده از اسامی ائمه و نامهای متبرکه در موسسات خیریه ، فرهنگی و شرکتهای خدمات زیارتی پس از اخذ مجوز و درصورت رعایت سایر موارد ممکن می باشد.
• درثبت شرکتهای مشارکتی، می توان از نام کامل شرکت خارجی یا قسمتی از نام شرکت خارجی به همراه نام کاملاً فارسی و مصطلح (به عنوان پسوند) با ارائه مدارک شرکت خارجی و ترجمه رسمی اوراق آن استفاده نمود.
• تخصیص عین نام با همان زبان و با رسم الخط فارسی به شعبات و نمایندگی های شرکتهای خارجی ممکن می باشد.
• موسسات غیر تجاری و شرکتهای تعاونی از پرداخت هزینه تعیین نام معاف می باشند.
• نامهای تائید شده قابل انتقال به غیر نمی باشند ( حتی با تنظیم سند رسمی )
• جهت ثبت شرکتهای تعاونی ابتدا باید نام پیشنهادی از مراجع وزارت تعاون طی نامه ای جداگانه درخواست گردد.
• در تعیین نام شرکتهای تجاری تضامنی، مختلط غیرسهامی، مختلط سهامی و نسبی رعایت مواد (117)، (141) ، (162) و (184) قانون تجارت الزامی است.
البته درصورت سپری شدن زمانی بیش از 3 ماه از تاریخ تأیید نام و درصورت عدم ثبت شرکت به دلایل مختلف ثبت ابطال می شود .
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انتخاب نام شرکت خود با کارشناسان مشاور ثبت شرکت هما تماس حاصل فرمایید:
02144979434
09128963121
09120219377
تماس جهت مشاوره رایگان همه روزه از ساعت 8 الی 22

برای آشنایی با مراحل دیگر ثبت شرکت ، نحوه ثبت شرکت در سامانه ثبت شرکتها را مطالعه کنید.

این مطلب را بصورت صوتی بشنوید.

 

نظرات 4

مهمان - پوریا روی یکشنبه, 12 دی 1395 01:11

سلام و خسته نباشید , چه کسانی از پرداخت هزینه تعیین نام معاف هستند؟

سلام و خسته نباشید , چه کسانی از پرداخت هزینه تعیین نام معاف هستند؟
اپراتور ثبت هما روی یکشنبه, 12 دی 1395 01:13

سلام , موسسات غیر تجاری و شرکتهای تعاونی از پرداخت هزینه تعیین نام معاف می باشند.

سلام , موسسات غیر تجاری و شرکتهای تعاونی از پرداخت هزینه تعیین نام معاف می باشند.
مهمان - اکبری روی یکشنبه, 14 آذر 1395 21:35

سلام و خسته نباشید , آیا میتوان از اسامی ائمه در نام شرکت خود استفاده نمود؟

سلام و خسته نباشید , آیا میتوان از اسامی ائمه در نام شرکت خود استفاده نمود؟
اپراتور ثبت هما روی یکشنبه, 14 آذر 1395 21:36

سلام , استفاده از اسامی ائمه و نامهای متبرکه تنها در موسسات خیریه ، فرهنگی و شرکتهای خدمات زیارتی پس از اخذ مجوز و درصورت رعایت سایر موارد ممکن می باشد.

سلام , استفاده از اسامی ائمه و نامهای متبرکه تنها در موسسات خیریه ، فرهنگی و شرکتهای خدمات زیارتی پس از اخذ مجوز و درصورت رعایت سایر موارد ممکن می باشد.
مهمان
چهارشنبه, 28 شهریور 1397

کد امنیتی تصویر