تفاوتهای شرکت و شخص حقوقی

 

برای بررسی معانی شرکتها و اشخاص حقوقی کافی است هر کدام را به طور جداگانه بررسی نماییم ،به طور کلی در قانون تجارت دو نوع شخصیت تعریف می گردند که یکی شخص حقیقی می باشد و اطلاعات شناسنامه ای و کد ملی وی هویت آن را مشخص می نماید ،دیگری شخص حقوقی است که در ادامه تشریح می گردد.

شخص حقوقی :

شخصیت حقوقی عبارت است از شخصیتی که هویت آن را بیش از یک نفر تشکیل می دهد ،به این معنی که در صورتی یک شخص را حقوقی می نامند که مالکان و یا صاحبان شخص حقوقی بیش از یک شخص باشند.
نکته قابل ذکر در این قسمت شاید این باشد که تصور عمومی بر این است که یک شخصیت حقوقی می بایست حتما از اشخاص حقیقی تشکیل شده باشد در صورتی که این امکان وجود خواهد داشت که یک شخصیت حقوقی از چند شخص حقوقی دیگر تشکیل شده باشد.
اشخاص حقوقی همانند اشخاص حقیقی دارای یک سری اطلاعات هویتی هستند که اگر قصد مقایسه از لحاظ تشابه با اشخاص حقیقی را داشته باشیم می توان به این نتیجه رسید که اطلاعات هویتی این اشخاص به صورت زیر با اشخاص حقیقی مشابه هستند :

شناسه ملی اشخاص :

شناسه ملی اشخاص حقوقی همانند کد ملی اشخاص حقیقی می باشد که این شناسه برای اشخاص حقوقی نیز 11 رقم است.

شماره ثبت :

شماره ثبت اشخاص حقوقی همانند شماره شناسنامه اشخاص حقیقی است.

تاریخ ثبت :

تاریخ ثبت همانند تاریخ تولد اشخاص حقیقی می باشد.

حوزه ثبتی :

حوزه ثبت شرکت همانند محل تولد و یا محل اقامت اشخاص حقیقی است.
این 4 مورد که در بالا ذکر شد اهم مشخصات اشخاص حقوقی و تشابه آنها با اشخاص حقیقی را نشان می دهد اما لازم است بگوییم که اگر جزئیات این اشخاص را بیشتر در نظر بگیریم تشابهات بیشتری را با اشخاص حقیقی برای آنها خواهیم یافت.

شرکت :

شاید این گونه به نظر برسد که شرکت و شخص حقوقی کاملا دو معنای یکسان هستند اما باید گفت ذکر این جمله به صورت کلی کاملا اشتباه می باشد.
شرکتها بخشی از اشخاص حقوقی می باشند ،به این معنی که اشخاص حقوقی خود طیف گسترده ای را در بر می گیرند که شرکتها بخشی از این طیف خواهند بود ،اگرچه خود شرکتها نیز در 9 نوع متفاوت قابل ثبت هستند و بنا به هدفی که از ثبت شرکت خواهیم داشت یک نوع از آنها را به شرط داشتن شرایط لازم می توانیم به ثبت برسانیم.
ذکر این مسئله که انواع شرکتها شامل چه شرکتهایی می شوند و شرایط لازم برای ثبت شرکتها چه خواهد بود در مطالب جداگانه در سایت قرار داده شده است و تنها ذکر این نکته که شرکتها از لحاظ ثبتی دارای انواع گوناگونی می باشند به نظر کافی می آید.

تفاوت شرکت و شخص حقوقی :

همانطور که گفته شد شرکتها بخشی از اشخاص حقوقی هستند ولی عکس این مطلب صادق نمی باشد، به این معنی که همه ی اشخاص حقوقی شرکت نیستند ،به طور مثال شهرداری ها اشخاص حقوقی هستند اما شرکت نمی باشند پس نتیجه می شود همه ی اشخاص حقوقی شرکت نمی باشند.
به طور کلی در یک جمله می توان گفت هر شخصی را که دارای شناسه ملی و شماره ثبت باشد شخص حقوقی می نامند.
شاید خیلی از افراد از این مسئله آگاهی نداشته باشند که خود اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری و یا هر اداره دیگر جزء اشخاص حقوقی بشمار می آیند و دارای شماره ثبت و شناسه ملی می باشند.
هدف از ارائه مطالب ذکر شده این بود که آشنایی لازم را با اشخاص حقوقی و ثبت شرکتها پیدا کرده تا اگر قصد ثبت شرکت و یا هر شخصیت حقوقی دیگر را دارید بهتر بتوانید تصمیم بگیرید، امید است با مطالعه این مطلب تفاوت و شباهت های بین اشخاص حقوقی و شرکتها را درک نموده و برای ثبت یک شخصیت حقوقی آگاهی لازم را کسب نموده باشید.
کارشناسان و مشاوران ثبت شرکت هما افتخار دارند در طول تمامی روزهای هفته از ساعت 8 الی 22 پاسخگوی سوالات شما عزیزان باشند.
هم چنین وکلای رسمی و مجرب این موسسه آمادگی دارند تا کلیه امور مربوط به ثبت شرکت و یا هرنوع شخص حقوقی مورد نظر شما را در کمترین زمان ممکن به سرانجام برسانند.
تلفن تماس :
02144979434
09128963121

برای آگاهی بیشتر درباره تفاوت شرکت ها 3 تفاوت ثبت شرکت سهامی عام و سهامی خاص را دنبال کنید.

این مطلب را بصورت صوتی بشنوید.

 

نظرات 4

مهمان - اتابک روی پنج شنبه, 25 آذر 1395 01:42

سلام وخسته نباشید, حوزه ثبتی به چه معناست؟

سلام وخسته نباشید, حوزه ثبتی به چه معناست؟
اپراتور ثبت هما روی پنج شنبه, 25 آذر 1395 01:42

سلام , حوزه ثبت شرکت همانند محل تولد و یا محل اقامت اشخاص حقیقی است.

سلام , حوزه ثبت شرکت همانند محل تولد و یا محل اقامت اشخاص حقیقی است.
مهمان - احمد نیازی روی پنج شنبه, 27 آبان 1395 16:41

سلام و خسته نباشید , به طور کلی شرکت به چه معناست؟

سلام و خسته نباشید , به طور کلی شرکت به چه معناست؟
اپراتور ثبت هما روی پنج شنبه, 27 آبان 1395 16:41

سلام , شرکتها بخشی از اشخاص حقوقی می باشند ،به این معنی که اشخاص حقوقی خود طیف گسترده ای را در بر می گیرند که شرکتها بخشی از این طیف خواهند بود .

سلام , شرکتها بخشی از اشخاص حقوقی می باشند ،به این معنی که اشخاص حقوقی خود طیف گسترده ای را در بر می گیرند که شرکتها بخشی از این طیف خواهند بود .
مهمان
دوشنبه, 02 مهر 1397

کد امنیتی تصویر