ثبت شرکتهای بازرگانی چگونه انجام می شود ؟

ثبت شرکتهای بازرگانی به دو نوع ثبت شرکت با مسئولیت محدود و ثبت شرکت سهامی خاص است. منظور از شرکتهای بازرگانی ، شرکتهای می باشند که در موضوع فعالیت آنها ( بند 2 اساسنامه ) موارد مربوط به امور بازرگانی قید گردیده ، مهم ترین امور بازرگانی شامل خرید و فروش ، صادرات و واردات کالاهای مجاز بازرگانی می باشد، که در شرکتهای بازرگانی اصلی ترین موضوع فعالیت می باشد. ذکر این مسئله لازم است که هر شرکت بازرگانی نوع خاصی از کالاها را پوشش می دهد. و نام این نوع کالا می بایست در موضوع فعالیت گنجانده شود ، اگر چه برخی از شرکتهای بازرگانی کالای خاصی نام نمی برند و از جمله کلیه کالاهای مجاز بازرگانی در موضوع فعالیت شرکت خود استفاده می کنند.

نام شرکتهای بازرگانی :

ملاک اصلی برای بازرگانی بودن یک شرکت ذکر امور بازرگانی در موضوع فعالیت شرکت است ، اما با توجه به اینکه نام یک شرکت در نشان دادن فعالیت آن بسیار موثر است اغلب شرکتهای بازرگانی هنگام ثبت شرکت خود، در ابتدای نام شرکت از کلماتی هم چون بازرگانی ، خدمات بازرگانی یا گروه بازرگانی استفاده می کنند . البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که در ثبت شرکتهای بازرگانی ذکر نام های مذکور در ابتدای نام شرکت جزء سیلاب های شرکت محسوب نمی شود و به غیر از این نام ها می بایست 3 سیلاب دیگر که همگی اسامی خاص هستند برای شرکت انتخاب نمود. به عنوان مثال شرکت بازرگانی بین الملل تدبیر اندیشان ژیهات که به غیر از کلمه بازرگانی از 3 سیلاب دیگر تشکیل شده است.

موضوع شرکتهای بازگانی :

همانطور که در ابتدای مقاله توضیح مختصری در مورد موضوع فعالیت شرکتهای بازرگانی ارائه شد ، مهم ترین اصل و ملاک برای نشان دادن اینکه یک شرکت ، بازرگانی است یا خیر، موضوع فعالیت شرکت است ، موضوع فعالیت شرکت در بند 2 اساسنامه شرکتهای سهامی خاص و با مسئولیت محدود آورده شده است و برای شرکتهای بازرگانی می بایست حتما مهم ترین موضوعات بازرگانی یعنی خرید ، فروش ، صادرات و واردات در آن قید گردیده باشد ، با توجه به زمینه فعالیت هر شرکت در یک یا چند محصول خاص می توان موضوع فعالیت را جزئی تر بیان کرد به عنوان مثال یک شرکت بازرگانی که در واردات خود فعالیت می بایست در موضوع فعالیت خود این مسئله را قید نماید.البته همه شرکتهای بازرگانی منحصرا کالاهای خاصی را خرید و فروش و صادر نمی کنند و ممکن است در اغلب کالای مجاز بازرگانی فعالیت کنند ، برای این نوع شرکت ها می توان از عبارت کلیه کالاهای مجاز بازرگانی استفاده نمود که با قید این جمله تمامی کالاها به صورت کلی قابل خرید و فروش و صادرات می باشند .

دیگر فعالیت های شرکتهای بازرگانی :

همانطور که گفته شد مهم ترین فعالیت های شرکتهای بازرگانی شامل 4 بخش خرید و فروش ، صادرات و واردات می باشد که علاوه بر این 4 مورد مواردثی دیگر نیز در موضوع فعالیت این شرکتها قابل ذکر است.
مواردی که بعد از ثبت شرکت بازرگانی می توان انجام داد عبارتند از: ترخیص کالا از گمرکات کشور ، بازاریابی ( غیر هرمی و غیر شبکه ای ) ، شرکت در مناقصات و مزایدات دولتی و خصوصی ، سرمایه گذاری ، شرکت در بورس اوراق بهادار ، خرید سهام دیگر شرکتها و بسیاری از موارد دیگر می تواند جزئی از موضوع فعالیت شرکتهای بازرگانی شود .

sabt-sherkat-8.png

موضوع فعالیت چند منظوره :

منظور از موضوع فعالیت چند منظوره این است که در ثبت شرکتهای بازرگانی علاوه بر موضوعات ذکر شده در بند 2 اساسنامه می توان از موضوعات دیگری نیز استفاده نمود . از رایج ترین ثبت شرکتهای چند منظوره شرکتهای خدماتی بازرگانی می باشد که با توجه به اینکه تقریبا" موضوع فعالیت شرکتهای بازرگانی و خدماتی به هم نزدیک هستند. معمولا متقاضیان ثبت شرکت های خدماتی یا بازرگانی از موضوع فعالیت هر دو شرکت استفاده می کنند و با عنوان شرکت خدماتی بازرگانی به ثبت می رسانند. به غیر از شرکت های خدماتی بازرگانی ، می توان شرکت های چند منظوره دیگری نیز به ثبت رساند ، به عبارت دیگر محدودیتی برای ثبت چند نوع موضوع مختلف در یک شرکت وجود ندارد و ذکر انواع موضوعات مختلف در یک شرکت به حوزه فعالیت متقاضی ثبت شرکت وابسته است.
با توجه به توضیحات ابتدای مقاله در مورد قابل ثبت بودن شرکت بازرگانی به دو نوع سهامی خاص و مسئولیت محدود باید گفت که اگر چه با توجه به قانون تجارت جمهوری اسلامی ایران ثبت این نهوع شرکت در قالب هر دو نوع شرکتها بلامانع است، اما آمار ثبت شده در مورد ثبت شرکتهای بازرگانی نشان می دهد که ثبت این نوع شرکتها در قالب شرکت با مسئولیت محدود بسیار بیشتر از سهامی خاص می باشد که شاید اصلی ترین دلیل آن سهولت ثبت شرکت با مسئولیت محدود نسبت به سهامی خاص می باشد ( منظور از سهولت تعداد اعضاء کمتر نسبت به سهامی خاص ، عدم نیاز به واریز سرمایه اولیه و دیگر تفاوت ها می باشد )
نکته : ثبت شرکت بازرگانی به تنهایی به شما اجازه نخواهد داد که صادرات و یا وارداتی با نام شرکت انجام دهید و برای این منظور نیازمند ارائه کارت بازرگانی می باشید.
در این مقاله سعی شد توضیحاتی هر چند مختصر در مورد ثبت شرکتهای بازرگانی و تشریح آن داده شود ، کارشناسان مشاور ثبت شرکت ژیهات آماده ارائه مشاوره رایگان همه روزه از ساعت 8 الی 22 به شما عزیزان می باشند .
همجنین کارشناسان اجرایی و وکلای دارای پروانه وکالت معتبر موسسه ثبت شرکت ژیهات آماده اند تا پس از عقد قرارداد با این مجموعه ثبت شرکت بازرگانی واخذ کارت بازرگانی شرکت شما را در کوتاه ترین زمان ممکن به سر انجام برسانند .
با ما تماس بگیرید : تماس از 8 الی 22
خط ویژه : 02144979434
09128963121
09120219377

 

این مطلب را بصورت صوتی بشنوید.

 

نظرات 10

مهمان - علی عیدی روی شنبه, 14 اسفند 1395 17:53

سلام
میخواستم بدونم به اساسنامه چطور دسرسی پیدا کنیم؟

سلام میخواستم بدونم به اساسنامه چطور دسرسی پیدا کنیم؟
اپراتور ثبت ژيهات روی چهارشنبه, 13 ارديبهشت 1396 12:19

درود بر شما
اسانامه هر شرکت بسته به قالب ثبتی متفاوت است .تنظیم اساسنامه شرکت ها کار ساده ای نیست که خودتان بتوانید انجام دهید چون ماده های اساسنامه باید طبق قانون تجارت باشد .شما میتوانید با کارشناسان موسسه حقوقی ژیهات تماس داشته باشید تا در تنظیم اساسنامه به شما کنند

درود بر شما اسانامه هر شرکت بسته به قالب ثبتی متفاوت است .تنظیم اساسنامه شرکت ها کار ساده ای نیست که خودتان بتوانید انجام دهید چون ماده های اساسنامه باید طبق قانون تجارت باشد .شما میتوانید با کارشناسان موسسه حقوقی ژیهات تماس داشته باشید تا در تنظیم اساسنامه به شما کنند
مهمان - ناشناس روی پنج شنبه, 07 بهمن 1395 18:45

با سلام و خسته نباشید
آیا موضوع حمل و نقل جاده ای - ریلی - هوایی و.... یا همان شرکت های حمل و نقل متعلق به شرکت بازرگانی می باشد ؟ یعنی میتوان در موضوع شرکت بازرگانی ذکر کرد حمل و نقل جاده ای ( باربری ) یا خیر ؟

با سلام و خسته نباشید آیا موضوع حمل و نقل جاده ای - ریلی - هوایی و.... یا همان شرکت های حمل و نقل متعلق به شرکت بازرگانی می باشد ؟ یعنی میتوان در موضوع شرکت بازرگانی ذکر کرد حمل و نقل جاده ای ( باربری ) یا خیر ؟
اپراتور ثبت ژيهات روی پنج شنبه, 21 ارديبهشت 1396 11:48

درود بر شما
اگر که در موضوع شرکت خرید فروش و صادرات واردات کلیه کالاهای بازرگانی را قید کنید میتوان گفت که این موضوع بازرگانی هم شاملش میشود.بله در موضوع شرکت میتوان همزمان چند نوع فعالیت را ذکر کرد

درود بر شما اگر که در موضوع شرکت خرید فروش و صادرات واردات کلیه کالاهای بازرگانی را قید کنید میتوان گفت که این موضوع بازرگانی هم شاملش میشود.بله در موضوع شرکت میتوان همزمان چند نوع فعالیت را ذکر کرد
مهمان - علی روی پنج شنبه, 23 دی 1395 16:27

با سلام
بعد از ثبت شرکت و کارت بازرگانی باید به چه صورت کار کنیم و یا صادرات و واردات کنیم ؟؟؟؟
من شرایط ثبت شرکت بازرگانی رو دارم و علاقه مند به این حوضه هستم؟
ممنون میشم راهنمایی کنید.

با سلام بعد از ثبت شرکت و کارت بازرگانی باید به چه صورت کار کنیم و یا صادرات و واردات کنیم ؟؟؟؟ من شرایط ثبت شرکت بازرگانی رو دارم و علاقه مند به این حوضه هستم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.
اپراتور ثبت ژيهات روی پنج شنبه, 21 ارديبهشت 1396 12:06

درود بر شما
ما میتوانیم شما را در پروسه ثبت شرکت راهنمایی کنیم و مدارک شناسایی اعضا از مدارک مورد نیاز ثبت شرکت بازرگانی میباشد .ولی شرایط فعالیت و صورت کار را نمیتوانیم بهتون کمک کنیم

درود بر شما ما میتوانیم شما را در پروسه ثبت شرکت راهنمایی کنیم و مدارک شناسایی اعضا از مدارک مورد نیاز ثبت شرکت بازرگانی میباشد .ولی شرایط فعالیت و صورت کار را نمیتوانیم بهتون کمک کنیم
مهمان - اکبر روی یکشنبه, 12 دی 1395 01:20

سلام و خسته نباشید , منظور از موضوع فعالیت چند منظوره چیست؟

سلام و خسته نباشید , منظور از موضوع فعالیت چند منظوره چیست؟
اپراتور ثبت ژيهات روی یکشنبه, 12 دی 1395 01:21

سلام , منظور از موضوع فعالیت چند منظوره این است که در ثبت شرکتهای بازرگانی علاوه بر موضوعات ذکر شده در بند 22 اساسنامه می توان از موضوعات دیگری نیز استفاده نمود .

سلام , منظور از موضوع فعالیت چند منظوره این است که در ثبت شرکتهای بازرگانی علاوه بر موضوعات ذکر شده در بند 22 اساسنامه می توان از موضوعات دیگری نیز استفاده نمود .
مهمان - علی همتی روی یکشنبه, 14 آذر 1395 21:40

سلام و خسته نباشید , شرکت های بازرگانی چه نوع شرکتی هستند؟

سلام و خسته نباشید , شرکت های بازرگانی چه نوع شرکتی هستند؟
اپراتور ثبت ژيهات روی یکشنبه, 14 آذر 1395 21:41

سلام , منظور از شرکتهای بازرگانی ، شرکتهای می باشند که در موضوع فعالیت آنها ( بند 2 اساسنامه ) موارد مربوط به امور بازرگانی قید گردیده ، مهم ترین امور بازرگانی شامل خرید و فروش ، صادرات و واردات کالاهای مجاز بازرگانی می باشد، که در شرکتهای بازرگانی اصلی ترین موضوع فعالیت می باشد.

سلام , منظور از شرکتهای بازرگانی ، شرکتهای می باشند که در موضوع فعالیت آنها ( بند 2 اساسنامه ) موارد مربوط به امور بازرگانی قید گردیده ، مهم ترین امور بازرگانی شامل خرید و فروش ، صادرات و واردات کالاهای مجاز بازرگانی می باشد، که در شرکتهای بازرگانی اصلی ترین موضوع فعالیت می باشد.
مهمان
پنج شنبه, 03 اسفند 1396

کد امنیتی تصویر