10 نکته مهم در ثبت شرکت تعاونی

در این مقاله سعی شده نکاتی مهم در مورد ثبت شرکتهای تعاونی ارائه گردد که توجه به آنها بسیار مهم و ضروری است. این نکات در ۱۰ بند به طور خلاصه و مفید تشریح گردیده که کاربران با مطالعه آن می توانند مسیر ثبت شرکت تعاونی را بسیار راحت تر طی نمایند.
1. مجوز صدور موافقتنامه تشکیل و آگهی پذیرش عضو و فروش سهام برای شرکت‌های تعاونی عام با تأیید وزارت تعاون صادر و طبق فرم‌های شماره ۱۰ و ۱۱ عمل می‌شود.
2. داوطلبان عضویت در هیئت مدیره یا بازرسی تعاونی‌ها علاوه بر شرایط قانونی عضویت در تعاونی باید برای بررسی شرایط احراز، مدارک خود را (بر اساس دستورالعمل انجمن نظارت بر انتخاب تعاونی‌ها) حداکثر یک هفته از تاریخ انتشار آگهی یا صدور دعوتنامه تشکیل اولین مجمع عمومی به هیئت مؤسس تحویل دهند.
3. سمت هیئت مدیره و مدیر عاملی شرکت‌های تعاونی نمی‌تواند در اختیار کارکنان دولت قرار بگیرد مگر در تعاونی‌هایی که مخصوص کارکنان ادارات و سازمان‌های دولتی است و آنان در آن اداره شاغل باشند، کارکنان بازنشسته مشمول این بند نمی‌شوند.
4. هیئت مؤسس هنگام تشکیل اولین مجمع عمومی عادی، برگه ورود به جلسه را از داوطلبان عضویت أخذ نموده و اسامی حاضرین را (طبق فرم شماره ۵) با امضای آنان تکمیل و پس از انتخاب هیئت رئیسه مجمع برای اعمال کنترل در اختیار آنان قرار می‌دهد.
در صورتی که هر یک از اعضاء نتواند حضور یابد، می‌تواند نماینده تام الاختیار خود را کتباً برای حضور در مجمع به هیئت مؤسس معرفی نماید. همچنین عهده‌دار شدن همزمان یک نفر برای وکالت یا نمایندگی بیش از یک عضو (در تعاونی‌های بزرگ دو عضو) مجاز نمی‌باشد.
5. با تصویب اساسنامه در اولین مجمع عمومی عادی، ذیل صفحات آن به امضای رئیس، منشی و صفحه آخر اساسنامه به امضای هیئت رئیسه می‌رسد. بدیهی است تصویب اساسنامه تعاونی با حداقل دو سوم اعضای اولین مجمع عمومی عادی خواهد بود.
اعضائی که با مصوبه اولین جلسه مجمع عمومی عادی در مورد اساسنامه مخالف باشند، می‌توانند تقاضای عضویت خود را پس بگیرند در این‌ صورت هیأت مدیره باید بلافاصله پس از ثبت تعاونی نسبت به بازپرداخت وجه واریزی سهام آنان اقدام نماید.
6. وظایف هیئت مؤسس پس از انتخاب هیئت مدیره به پایان رسیده و هئیت رئیسه مجمع ضمن تنظیم صورت جلسه، کلیه مدارک مربوط به برگزاری مجمع را که به امضای آنان رسیده است به هیئت مدیره تحویل می‌دهد.
7. هئیت مدیره در اولین جلسه خود طبق فرم شماره ۶ (رئیس، نایب رئیس، منشی، مدیر عامل و صاحبان امضای مجاز) را انتخاب و به یکی از اعضای هیئت مدیره یا مدیر عامل با حق توکیل به غیر وکالت می‌دهد تا بتواند تشریفات قانونی ثبت تعاونی را انجام دهد.
مدیر عامل باید حائز شرایط ماده ۳۸ قانون بخش تعاونی باشد و مدارک موضوع بند ۱۲ این دستورالعمل را تحویل هئیت مدیره نماید.
در صورتی که هر یک از اعضاء نسبت به مراحل تشکیل تعاونی معترض باشد، ظرف مدت ۲ روز باید مراتب را کتباً به اداره کل / اداره تعاون اعلام نماید. اداره کل / اداره تعاون موظف است طبق قوانین و مقررات مربوط ظرف ۳ روز به موضوع رسیدگی و اعلام نظر کند.
8. اعضای هئیت مدیره بازرس یا بازرسان و مدیر عامل قبل از ثبت تعاونی موظف به طی دوره‌های آموزشی مربوط خواهند بود.
9. هیئت مدیره باید جهت تکمیل پرونده، فهرست اسامی و مشخصات اعضای هیئت مدیره، مدیر عامل، بازرس یا بازرسان و کلیه اعضاء (طبق فرم شماره ۷) را تنظیم و به اداره کل / اداره تعاون تحویل دهد.
10. مدارک لازم ظرف مدت ۵ روز از طریق اداره کل / اداره تعاون (طبق فرم شماره ۸) به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال می‌شود. اداره کل/ اداره تعاون پس از انجام اقدامات اداره ثبت شرکت‌ها و صدور آگهی تأسیس، نسبت به صدور پروانه تأسیس تعاونی (طبق فرم شماره ۹) اقدام خواهد نمود. در هر حال نظارت، حسابرسی و رسیدگی به شکایات و سایر اقدامات پس از تأسیس تعاونی به عهده اداره کل / اداره تعاون می‌باشد.

۱۰ مورد اشاره شده که هر یک به طور خلاصه و مفید تشریح گردید، مهم ترین موارد مربوط به ثبت شرکتهای تعاونی بوده و اطلاع از این موارد کار ثبت شرکت را بسیار راحت تر می نماید.

این مطلب را بصورت صوتی بشنوید.

 

نظرات 5

مهمان - ایمان روی شنبه, 27 آذر 1395 19:48

سلام و خسته نباشید, چه کسانی باید دوره های آموزشی ببنند؟

سلام و خسته نباشید, چه کسانی باید دوره های آموزشی ببنند؟
اپراتور ثبت ژيهات روی شنبه, 27 آذر 1395 19:48

سلام , اعضای هئیت مدیره بازرس یا بازرسان و مدیر عامل قبل از ثبت تعاونی موظف به طی دوره‌های آموزشی مربوط خواهند بود.

سلام , اعضای هئیت مدیره بازرس یا بازرسان و مدیر عامل قبل از ثبت تعاونی موظف به طی دوره‌های آموزشی مربوط خواهند بود.
مهمان - علیزاده روی یکشنبه, 30 آبان 1395 00:18

سلام , اگر یکی از اعضا نتواند در اولین مجمع عمومی عادی حضور پیدا کنند چکار باید بکنند؟

سلام , اگر یکی از اعضا نتواند در اولین مجمع عمومی عادی حضور پیدا کنند چکار باید بکنند؟
اپراتور ثبت ژيهات روی یکشنبه, 30 آبان 1395 00:19

سلام , در صورتی که هر یک از اعضاء نتواند حضور یابد، می‌تواند نماینده تام الاختیار خود را کتباً برای حضور در مجمع به هیأت مؤسس معرفی نماید.

سلام , در صورتی که هر یک از اعضاء نتواند حضور یابد، می‌تواند نماینده تام الاختیار خود را کتباً برای حضور در مجمع به هیأت مؤسس معرفی نماید.
مهمان - http://mehdinasrollahi.blogsky.com/ روی یکشنبه, 26 ارديبهشت 1395 06:30

ممنون

ممنون
مهمان
پنج شنبه, 03 اسفند 1396

کد امنیتی تصویر