ثبت شرکت سهامی عام

شرکت سهامی عام شرکتی می باشد که بخشی از سرمایه آن توسط مردم و از طریق فروش سهام تامین می گردد.
در این نوع شرکت‌ها، صاحبان سهام اجازه دارند سهام خود را فروخته و در واقع مالکیت خود را به دیگری منتقل نمایند.
مؤسسان شرکت سهامی عام 20 درصد سرمایه را خودشان تعهد می‌کنند و حداقل 35 درصد مبلغ تعهد شده را در حساب شرکت در شرف تأسیس نزد یکی بانک‌های دولتی یا خصوصی واریز می نمایند.
این نوع شرکت کامل‌ترین نوع شرکت سهامی است و برای انجام کارها و پیمانهای بزرگ که سرمایه فردی کفاف آن را نمی‌دهد به ثبت می رسد.

چگونگی مراحل ثبت شرکت‌های سهامی عام:

قبل از آشنایی با چگونگی ثبت شرکت سهامی عام ذکر این نکته ضروری است که حداقل سرمایه این نوع شرکتها ۵ میلیون ریال و حداقل تعداد سهامداران و یا به عبارت بهتر موسسین در آغاز کار ۳ نفر می باشد.

مراحل ثبت شرکت سهامی عام:

۱- تنظیم اظهارنامه و ارائه اساسنامه که به امضاء تمامی موسسین رسیده باشد.
۲- افتتاح حساب و واریز حداقل 35 درصد از 20 درصد کل سرمایه به نام شرکت در شرف تأسیس نزد یکی از بانک‌های دولتی و یا خصوصی
3- تنطیم و تهیه اظهارنامه و ارائه اساسنامه به همراه طرح اعلامیه پذیره نویسی که توسط تمامی موسسین امضاء شده باشد و تحویل آن به اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری حوزه ی مربوطه.
ذکر این نکته ضروری است که تنظیم اساسنامه و اظهارنامه و کلیه مراحل پذیره نویسی سهام می بایست مطابق با مواد ۷، ۸، ۹ لایحه اصلاحی قانون تجارت باشد.
4- پس از مطالعه اظهارنامه تسلیمی، اساسنامه ارائه شده و اعلامیه پذیره نویسی سهام، توسط اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری مربوطه، اجازه پذیره نویسی صادر می گردد.
اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار در این مرحله الزامی می‌باشد.
اعلامیه پذیره نویسی می بایست حداقل در 2 روزنامه به چاپ برسد و همچنین نزد بانکی که برای شرکت در شرف تأسیس مبلغ اعلامی واریز گردیده در معرض دید علاقه مندان قرار گیرد.
5- علاقه ‌مندان مختارند در وقت تعیین شده در اعلامیه پذیره نویسی، با مراجعه به بانک و اقدام به خریداری حداقل تعداد سهامی که در اعلامیه توسط موسسین ذکر گردیده نمایند. (نام این سهام اولیه ورقه تعهد سهام می باشد که می بایست مطابق ماده ۱۳ لایحه اصلاحی قانون تجارت تنظیم گردیده باشد)
6- پس از تأیید بانک مبنی بر مورد تعهد قرار گرفته شدن کلیه سهام شرکت و واریز حداقل ۳۵% از کل سرمایه تعهد شده، گواهی بانکی مورد ذکر به همراه رونوشت برابر با اصل شناسنامه و کارت ملی مؤسسین و پذیره نویسان (خریداران سهام) با انضمام صورتجلسه مجمع عمومی مؤسسین که هیأت مدیره و بازرسین در آن انتخاب شده و قبولی سمت خود را اعلام نموده اند به علاوه اساسنامه تصویب شده ، به اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری تحویل و نهایتاً پس از رویت و تایید مدارک مذکور توسط کارشناس اداره ،شرکت به ثبت خواهد رسید.

ارائه طرح ‎ پذیره ‎نویسی :

مؤسسان باید طرح اعلامیه‎ پذیره‎نویسی را تهیه وتنظیم نموده و امضا نمایند و در اداره ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری حوزه ی ثبتی مربوط به خود ارائه نموده و در نقاطی که اداره ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری موجود نیست به اداره ثبت اسناد و املاک مربوط به محل خود ارائه می‎گردد. (ماده6 لایحه اصلاحی قانون تجارت) این طرح به منظور تأمین بخشی از سرمایه شرکت توسط مردم تهیه می‎شود و می‎بایست مواردی را که در ادامه به آنها اشاره می گردد را شامل باشد:
نام شركت، موضوع شركت ، آدرس دفتر مرکزی شركت و شعب آن در صورتی در ابتدای ثبت شرکت شعبه یا شعباتی در نظر گرفته شده باشد، مدت فعالیت شركت که به طور معمول نامحدود می باشد ، مشخصات كامل و آدرس و شغل مؤسسین ، مبلغ سرمایه شركت و تعیین میزان سرمایه نقد و غیرنقد آن به صورت مجزا و تعداد و نوع سهام در مورد سرمایه غیرنقد شركت تعیین مقدار و مشخصات و اوصاف و ارزش آن به‎گونه ای است كه بتوان از كم و كیف سرمایه‎ی غیرنقدی اطلاعات لازم را حاصل نمود، در صورتی كه مؤسسین شرکت مزایایی برای خود درنظر گرفته‎ باشند، مشخص نمودن چگونگی و چرایی مزایای در نظر گرفته شده به طور کامل و جامع ، تعیین میزان سرمایه ای كه مؤسسین تعهد نموده و مقداری كه پرداخت نموده اند‎ ، ذكر هزینه‎هائی كه مؤسسین جهت تهیه مقدمه های شکل گرفتن شركت و امکان سنجی هایی كه انجام گرفته پرداخت كرده‎اند و برآورد کلیه هزینه ‎های لازم تا شروع فعالیت های شركت، ذكرحداقل تعداد سهامی كه هنگام پذیره‎نویسی باید توسط پذیره‎نویس تعهد شود و تعیین مبلغی از آن كه باید هنگام پذیره‎نویسی نقداً پرداخت گردد، ذكر شماره حساب و مشخصات حساب بانكی كه مبلغ نقدی سهام مورد تعهد باید به آن حساب پرداخت گردد و تعیین مهلتی كه طی آن اشخاص ‎مجازند برای پذیره‎نویسی و پرداخت مبلغ نقدی به بانك مشخص شده مراجعه نمایند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه چکونگی و چرایی ثبت شرکت های سهامی خاص و دیگر شرکتهای قابل ثبت در اداره ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری تهران و شهرستان ها با کارشناسان مشاور ثبت شرکت ژیهات جهت مشاوره رایگان تلفنی و حضوری تماس حاصل فرمایید.
شماره های تماس : 02144979434
09128963121

این مطلب را بصورت صوتی بشنوید.

 

نظرات 6

مهمان - Yousefi روی دوشنبه, 04 ارديبهشت 1396 10:53

سلام شما ثبت شركت سهامى عام انجام مىدىد؟
A

سلام شما ثبت شركت سهامى عام انجام مىدىد؟ A
اپراتور ثبت ژيهات روی یکشنبه, 19 آذر 1396 13:07

با سلام ، بله

با سلام ، بله
مهمان - بشری زمانی روی شنبه, 27 آذر 1395 19:55

سلام و خسته نباشید , در آغاز به کار ثبت شرکت سهامی عام به چند نفر سهامدار نیاز داریم ؟

سلام و خسته نباشید , در آغاز به کار ثبت شرکت سهامی عام به چند نفر سهامدار نیاز داریم ؟
اپراتور ثبت ژيهات روی شنبه, 27 آذر 1395 19:56

سلام , حداقل تعداد سهامداران و یا به عبارت بهتر موسسین در آغاز کار ۳۳ نفر می باشد.

سلام , حداقل تعداد سهامداران و یا به عبارت بهتر موسسین در آغاز کار ۳۳ نفر می باشد.
مهمان - شریفی روی یکشنبه, 30 آبان 1395 00:29

سلام و خسته نباشید , سرمایه اولیه برای ثبت شرکت سهامی عام چقدر است؟

سلام و خسته نباشید , سرمایه اولیه برای ثبت شرکت سهامی عام چقدر است؟
اپراتور ثبت ژيهات روی یکشنبه, 30 آبان 1395 00:30

سلام , حداقل سرمایه این نوع شرکتها ۵ میلیون ریال میباشد.

سلام , حداقل سرمایه این نوع شرکتها ۵ میلیون ریال میباشد.
مهمان
پنج شنبه, 03 اسفند 1396

کد امنیتی تصویر